5 yıldızlı otellerin menülerinden özel yemekler

16 Haziran 2016

İstanbul’da kaliteli ve lezzetli yemek yiyebileceğiniz binlerce restoran var. Tüm bu çeşitlilik içerisinde, sayısız başarılara imza atmış şeflerin ellerinden çıkan, lezzetle lüksü birleştiren yaratıcı yemeklerle 5 yıldızlı otellerin restoranları bir adım öne çıkıyor. Üstelik bu özel lezzetlere muhteşem bir İstanbul manzarası eşlik ediyor…

Fotoğraflar: Altan Aykan

Çırağan Palace Kempinski

İstiridye pilaki, soğanlı börek ve sevruga havyar ile
İstiridye pilaki, terbiye ile yapılıyor. Terbiyede yumurta sarısı, limon suyu ve istiridyenin kendi suyu kullanılıyor. İstiridyeler Fransa’dan geliyor. İstiridye pilaki ve yanındaki soğanlı börek, Osmanlı saray mutfağında sunulan yemeklerden. Böreğin hamuru elde açılıyor ve çok uzun bir süre soğanla kavruluyor. Üzerinde sevruga cinsi çiftlik havyarı ile servis ediliyor. Bu yemek, 1800’lü yıllarda özellikle İstanbul’a gelen yabancı ülke temsilcileri ve konsoloslara sarayda verilen özel davetlerde sofraya geliyormuş. O dönem yabancı misafirlerin ağız tadına uygun yemekler hazırlanması için sarayın aşçıbaşısı nezaretinde yabancı şefler de çağrılıyormuş. Isısını koruması için istiridyeler 200 derece ısıtılmış özel bir taşın üzerinde servis ediliyor.
Fiyatı: 400 TL

michelin2

The Ritz-Carlton Istanbul

Siyah havyar ve mantarlı istakoz
En kaliteli havyarlardan biri olan ve Fransa’nın güneybatısındaki Gironde’den getirilen siyah havyar kullanılıyor. Bu özel yemek yerli ıstakoz, karnabahar ve burbon vanilya muselin sosu ile hazırlanıyor. Mantar olarak ise en kaliteli ve lezzetli mantarların yetiştiği İtalya’nın kuzey bölgesi Alba’dan getirilen beyaz yer mantarı (truffle) kullanılıyor. Gevrek çubuk makarna ile birlikte servis ediliyor. Siyah havyar ve mantarlı ıstakoz normal menüde yer almıyor. Chef’s table için özel olarak hazırlanan menülerde servis ediliyor.
Fiyatı: 340 TL

michelin3

Shangri La Bosphorus

Pekin ördeği
Fransa’dan gelen ördekler temizlendikten ve şekerli suda marine edildikten sonra Çin’den getirtilen özel ördek fırınlarında 2-3 saat kadar pişiriliyor. Yanında pankek, ördek sosu, salatalık ve soğanla masaya geliyor. Ördek sosu istiridye, erik, tahin ve şefin sırrı başka bir malzemeyle hazırlanıyor. Pankeke önce bu sos sürülüyor, sonra ördeğin derisinden bir parça, üstüne de salatalık ve soğan koyuluyor. Dürüm yapılıp yeniliyor. Derisi yendikten sonra ördek tekrar mutfağa gidiyor, satır kıyması gibi ince ince doğranarak, wog tavada, soya sosu ve çeşitli sebzelerle birlikte pişiriliyor. İkinci gelen yemek yani Pekin ördeği de marul yapraklarının içinde (çiğ köfte gibi) servis ediliyor.
Fiyatı: 208 TL

michelin4

Conrad Istanbul Bosphorus

Osetra havyarı
Osetra, Mersin balığının orta büyüklükteki yumurtalarından yapılan bir havyar. Soğan, turşu, frenk soğanı, ekşi krema, yumurta beyazı, yumurta sarısı ile hazırlanan bir sos ve kıtır ekmeklerle servis ediliyor. Osetra havyarının 20, 50 ve 100 gramlık seçenekleri var. Yanında içecek olarak Polonya votkası öneriliyor. Lezzetini kaybetmemesi için havyarın soğuk kalması gerekiyor, bunun için de buzun içinde özel bir tabakta servis ediliyor.
Fiyatı: 270 TL

michelin6

Hilton Istanbul Bosphorus

Izgara kalkan, trüflü risotto ve tereyağında sotelenmiş ıstakoz
Fileto kalkan balığı marine edilip ızgarada pişiriliyor. Beyaz şarapla risotto soteleniyor, balık suyunda yavaş yavaş pişiriliyor. Trüf, permasan peyniri ve tereyağı ilave ediliyor. Önceden haşlanan ıstakoz tereyağında tekrar soteleniyor. Tabağa önce trüflü risotto, sonra ıstakoz ve ızgara kalkan yerleştiriliyor. Üzerine de taze maydanoz yağı ile hazırlanan sos ilave edilerek yanında kuşkonmaz ile servis ediliyor. Risottodan sonra yenecek kalkan ya da ıstakozun tadını daha iyi alabilmek için kuşkonmaz tercih ediliyor. Trüf mantarları İtalya’dan geliyor.
Fiyatı: 240 TL

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.