Etler Pişirilmeden Önce Yıkanmalı Mı?

1 Mayıs 2021

Kırmızı ya da beyaz et pişirmeden önce yıkanmalı mı, yıkanmamalı? Birçok kişi et yemeklerini yapmadan önce beyaz ve kırmızı etlerini suda bekletip, yıkıyor. Peki doğru olan ne?

 

Yapılan araştırmalara göre etleri pişirmeden önce yıkamak ile yıkamamak arasında bir farkın olmadığı gözlemlenmiştir. Aksine, USDA’nin (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) yaptığı araştırmaya göre bazı bakteriler, etlerin üzerinde sıkı sıkıya tutunabiliyor. Yani yıkama işlemi dahi bu bakterilerden kurtulmanızı sağlamıyor, aksine onlara daha hızlı çoğalma zemini hazırladığı durumlar dahi oluyor. Bu durum göz önünde bulunulduğunda beyaz et ya da kırmızı etin yıkanmaya ihtiyaç duymadığı söyleniyor.

Bir başka görüşe göre, beyaz ya da kırmızı eti, sıcak suda yıkamak tüm bakterilerin yok olmasına yardımcı olduğu yönünde. Ancak yapılan araştırmalar ve mutfak şeflerine göre, etleri sıcak suda yıkamak ya da sirke, karbonat gibi maddelerle yıkamak, etin üzerinde bulunan bakterilerin, mikroorganizmaların ve virüslerin kaybolmasına neden olmuyor. Aksine sıcak suda yıkamak etin yapısını bozabiliyor.

Eğer, sağlıklı bir et yemeği yapma amacındaysanız yapmanız gereken en önemli şey eti iyi pişirmektir. Kırmızı eti ya da beyaz eti, uygun sıcaklıklarda pişirerek bakterilerini ve mikroplarını öldürmeniz mümkün. Özellikle beyaz eti 73 derece ve üzeri ısılarda iyice pişirmek bakterileri yok etmeye yetecektir.

Eti hazırlarken kan, toz, pislik gibi kirli yüzeylere karşılaşılırsa bu kısımları yıkamak yerine kesebilirsiniz. Yıkama hem kirlilik içindeki bakterileri tüm ete ve mutfağa yayar, hem de eti ıslattığı için bakterilerin rahat çoğalması için zemin oluşturabilir.

 

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.