Lezzetli ve Popüler Çiğ Et Yemekleri

1 Haziran 2021

‘Akşam yemeği için bir tabak çiğ et ister misin?’ dünyanın en iştah açıcı sorusu değildir. Az pişmiş tavuğun tehlikeleri ve her türlü etin barındırabileceği çeşitli zararlı bakteriler konusunda sürekli uyarılırız . Ama konu sığır eti olunca, onu binlerce yıldır dünyanın her yerinde çiğ olarak yiyoruz. İşte tüm dünyada bulunan en ilginç, lezzetli ve popüler çiğ et yemekleri listemiz ve bunların arkasındaki hikayeler…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carpaccio

Bu İtalyan yemeğinin tarihçesi, 1960’ların Venedik’ine kadar uzanıyor. Ünlü Harry’s Bar restoranı, ressam Vittore Carpaccio’nun bir kutlaması için özel bir şeyler sunmak ister. Sanatçı resimlerinde çok sayıda kırmızı ve beyaz renk kullandığı için çiğ dana eti akıllı bir seçim gibi görünüyordu. Geleneksel Piedmont yemeğinden (limon suyunda marine edilmiş ve Parmesan ile servis edilen çiğ dana dilimleri) ilham alan dana carpaccio , genellikle limon, zeytinyağı, tuz ve sirke ile hazırlanmış ince ince bonfile dilimlerinden oluşur .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitfo

Etiyopya’nın en popüler geleneksel yemeklerinden biri olan kitfo (veya ketfo ) , mitmita adı verilen biber tozu ile tatlandırılmış çiğ kıyılmış sığır etinden ve baharatlı tereyağından oluşur. Genellikle bir gözleme ile sunulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ossenworst

On yedinci yüzyıl Amsterdam’ında ortaya çıkan bu çiğ dana sosisi, eti korumak için soğuk tütsülenmişti. Geleneksel olarak Hollanda kolonilerinden ithal edilen biber, karanfil ve hindistan cevizi ile baharatlandırılırdı ve sığır eti ekstra lezzet için kuru asılırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pittsburgh Rare

Arkasında büyüleyici bir hikayesi olan bir Amerikan bifteği olan Pittsburgh, işçilerin öğle yemeğinde iş yerlerine çiğ biftek getirip bunları, çeşitli yüksek ısılı fırınlarda, üfleme borularında veya neredeyse erimiş çelikte pişirdiği şehrin çelik fabrikalarından geliyor. Bu yüzeyler o kadar sıcaktı ki – neredeyse 1.000 ° C – biftek metale çarptığı anda yanardı. Bu, iç kısmın tamamen çiğ kalırken dış kısmının neredeyse yanmış olduğu anlamına geliyordu. Bu terim şimdi, orta kısmı çiğ tutmak için yüksek ısıda çok hızlı bir şekilde ızgara yapılan kalın biftekleri tanımlamak için kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tartar

Muhtemelen dünyadaki en popüler çiğ dana yemeği olan biftek tartar, birçok farklı çeşidi yapılan bir yemek haline gelmiş. En basit haliyle, çiğ kıyılmış veya doğranmış dana eti bir köfte haline getirilir ve üstüne çiğ yumurta sarısı ile servis edilir. Bu yemek, yirminci yüzyılın başında Fransa’da popüler hale geldi ve yumurta sarısı olmadan ve bunun yerine tartar sosu ile servis edilmesine rağmen, steack à l’Americaine olarak adlandırıldı.

 

 

 

yu

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukhoe

Bu Kore yemeği biftek tartarına benzer ancak lezzeti değiştirmek için farklı baharatlar ve turşular kullanır. Et – genellikle dana filetosu veya diğer birinci sınıf yumuşak kesimler – kibrit çubuğu şeklinde dilimlenir ve yağdan arındırılır, ardından soya sosu, şeker ve susam yağından oluşan bir karışımda yumuşatılır. Sarımsak, taze soğan ve susam tohumları ile tatlandırılır. Yukhoe, üzerine jülyenlenmiş salatalık ve bae (Kore armudu) ile birlikte çiğ yumurta sarısı ile servis edilir.

 

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.