Michelin Yıldızı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

28 Kasım 2021

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok şef, Michelin Yıldızı kazanmak için çabalıyor. Peki Michelin Yıldızı tam olarak nedir ve neden bu kadar önemlidir? İşte siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, Michelin Yıldızı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz!

Paris merkezli olan ve dünya çapında bilinen ünlü bir lastik markası olan Michelin, aynı zamanda Michelin Rehberi ile de ünlüdür. Bu prestijli rehberin geçmişi, Michelin’in yeni sürücüleri yerel cazibe merkezlerine seyahat etmeye teşvik etmeye başladığı 1900 yılına kadar uzanır. Diğer şeylerin yanı sıra bu rehber; Avrupa’da sunulan yemeklerin kalitesine ve lezzetine odaklanan anonim restoran incelemelerini içerir. ABD restoranlarının ilk kez Michelin yıldızı kazanmaya hak kazanması, 2005 yılı itibariyle olmuştur.

Michelin Yıldızı, artık dünyanın tüm dünya şefleri tarafından kaliteli yemeklerin ortak bir özelliği olarak kabul edilir. Restoran müşterilerinden bahsetmiyoruz bile! Elde edilmesi kolay olmayan yıldızlar, Michelin’in bulunduğu şehrin en iyisi olarak gördüğü restoranlara verilir ve alıcılar onurla birlikte muazzam bir prestij ve popülerlik kazanır. Birçoğu yıldızlarını aldıktan sonra işlerinde bir artış yaşanır.  (Yıldız kaybedenler ise durum tam tersidir.)

Yunanistan Atina’da yer alan Michelin Yıldızlı Restoran Le Pavillon’un ünlü tabaklarından..

Bugün Michelin, 28 ülkede ve çok sayıda şehirde yıllık rehberler yayınlamaktadır. ABD’de Michelin Rehberleri, New York City ve Westchester County, Chicago, Washington, D.C. ve yakın zamanda 27 yeni yıldızlı restoranın yer aldığı 2021 kırmızı rehberini başlatan Kaliforniya eyaleti için kullanılabilir. Kısaca özetlersek Michelin Yıldızı, bir restoranın kaç tane aldığına bakılmaksızın onur işaretidir. (Bir ile üç arasında, üç en yüksektir.)

Michelin Yıldızları hangi standartlara göre verilir?

Bir yıldız: Restoran kaliteli bir menüye sahiptir ve “kendi kategorisinde çok iyi” olarak kabul edilir. Mutfağı sürekli olarak yüksek standartta yemekler hazırlar.

İki Yıldız: Restoran benzersiz lezzetler sunan mükemmel bir mutfağa sahiptir. Seyahat ederken ziyaret etmek için “Rotanızı değiştirmeye değer”.

Üç Yıldız: Restoran olağanüstü yemeklere sahiptir. Bu nedenle sadece ziyaret etmek için “özel bir yolculuğa değer”. Bir varış noktasına giden yolda bir durak olmaktan ziyade, bu restoran hedeftir. Restoranda mükemmel bir şekilde yürütülen farklı yemekler servis edilmektedir.

Michelin Yıldızı kazanmak için gerekli kriterler nelerdir?

Değerlendirme kriterleri her restoran için aynıdır ve malzemelerin kalitesine, pişirme tekniklerine ve en önemlisi lezzete odaklanmaktadır. Michelin yıldızları yalnızca mutfak standardına göre verilir ve bu nedenle müfettişler yıldızları ödüllendirirken restoran dekoru veya ambiyans gibi şeyleri dikkate almazlar.

Restoran sahiplerine denetimin ne zaman yapılacağı söylenmez ve bir müfettiş, diğer müfettişlere rapor vermeden önce yaklaşık 3 ila 6 kez geri dönebilir ve daha sonra yıldızları ödüllendirip ödüllendirmeme konusunda ortak bir karara varırlar. Bir restoran 0-3 yıldız arasında derecelendirilebilir ve ayrıca kaliteli yemekleri makul bir fiyata sunan restoranlar için bir ‘ Bib Gourmand ‘ ödülü verilir.

Michelin yıldızları bireysel şefler yerine restoranlara verilir, bu nedenle birden fazla işletme işleten şefler üçten fazla yıldıza sahip olabilir. Güncel olarak Michelin yıldızı rekoru , bir zamanlar toplamda etkileyici 32 Michelin yıldızına sahip olan merhum Joël Robuchon’a aitti.

Michelin Yıldızı Logosu

Dereceyi yapanlar sık ​​sık yeniden denetlenir ve müfettişler standartların düştüğünü hissederse yıldızlarını kaybedebilirler. En tanınmış şefler bile Michelin müfettişlerinin katı standartlarına uymayabilir. Gordon Ramsay’ın New York’taki restoranı yıldızlarını kaybettiğinde, ‘kız arkadaşını kaybetmek gibi’ diyerek gözyaşlarına boğulduğu söylenir. Restoranlar , sonraki yılların Rehberinde kayıp yıldızları geri kazanmaya çalışabilirler , ancak kesin değerlendirme kriterleri bilinmediği için bu bazen zor bir iş olabilir.

Michelin Yıldızlı İlk Türk Şef Ahmet Dede

    Michelin Jürisi nasıl çalışır?

Michelin müfettişleri, yani Michelin jürisi tamamen anonimdir ve çok yüksek bir yiyecek tutkusuna sahiptirler. Ayrıca her ayrıntıya dikkat ederler. Müfettişlerin gazetecilerle konuşması yasaktır ve aile üyelerinden bile işlerini gizli tutmaları teşvik edilir.

Bir müfettiş bir restoranı ziyaret ettiğinde, tabakta servis edilen yemeklerin kalitesiyle birlikte yemek deneyimi hakkında kapsamlı bir rapor yazar. Diğer faktörler arasında sunum ve servis, mutfak tekniklerine hakimlik ve hizmet kalitesi vardır. Tüm bu bilgiler, müfettişlerin hangi restoranların yıldız statüsü alacağına karar vermesine yol açar.

Türkiye’de Michelin Yıldızlı Restoran Var Mı ? 

Maalesef ki ülkemizde Michelin Komisyonu bulunmuyor. Yıldızı alabilmek için ülkenizde bir Michelin Komisyonu olması gerekiyor. Bu yüzden Michelin yıldızı olan bir restoran da bulunmuyor. Ancak başarılı girişimleriyle ülkemizin gastronomi alanındaki gururu olan Ahmet Dede, Cork Baltimore’daki restoranıyla Michelin yıldızına layık görülmüştür.

Michelin Guide tarafından 2021 Büyük Britanya ve İrlanda Michelin Yıldızları dağıtılan rehberde yer alan Dede isimli restoran ile Şef Ahmet Dede bir Michelin Yıldızı aldı. Türk Mutfağı konseptine sahip restoranıyla Michelin Yıldızı almaya hak kazanan başarılı Şef Ahmet Dede, aynı zamanda bu unvana sahip tek Türk şeftir.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.