Balık yemek her derde deva

5 Kasım 2014

Kalp-damar sağlığı ve sağlıklı bir cinsel yaşam için haftada 450 gram balık ve deniz ürünlerinin tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca yaş ilerledikçe testosteron seviyesi düşüyor ve testosteron seviyesini yüksek tutmanın yolu da balık yemekten geçiyor. Balık ve deniz ürünleri genel sağlığımızı korurken, cinsel yaşamımızı da olumlu etkiliyor…

Besin değeri yüksek, lezzetli, vitamin ve mineral açısından zengin olan balık ve deniz ürünlerinin, özellikle balık yağının kalp hastalıklarından psikolojik rahatsızlıklara, kısırlıktan cinsel sorunlara kadar birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Bu nedenle daha çok balık yenilmesini öneriyoruz. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalar, balıklarda bulunan omega 3’ün alınmasının, kanda toplam ve kötü huylu kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Bu nedenle kalp-damar hastalıkları riskini azaltmak için haftada en az 2–3 kez balık yenmesi ve 200–300 gram balık tüketilmesi tavsiye ediliyor. Hatta Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) hem kalp ve damar sağlığı hem de sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için haftada iki-üç porsiyon (450 gram) balık ve deniz ürünü tüketiminin teşvik edilmesini öneriyor. Çünkü balık ve deniz ürünleri A, B, D ve E vitaminlerinin yanı sıra, minerallerden fosfor, iyot, selenyum, potasyum, çinko, magnezyum içeriyor ve bu maddeler cinsel sağlık açısından gerekli… Ayrıca beyin için en hayati yiyeceklerden biri de balık… Barındırdığı omega 3 asitlerle balık tüketmek beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasına, hafızayı kuvvetlendirmeye ve yoğun stres altında daha hızlı düşünmeye yardımcı oluyor. Çünkü balık, içerdiği protein ve amino asitlerle beyin tabakasının ihtiyacı olan sıvıyı karşılayarak hafızayı güçlendiriyor.

Sperm Sayısını Artırıyor

Günlük koşuşturmacalar ve yaşam olayları, her geçen gün daha hızlı akan hayat, beslenme biçimlerini olumsuz etkiliyor ve hazır gıdaların tüketilmesine yol açıyor. Ancak çok fazla tüketilen salam, sosis, sucuk gibi hazır gıdalar sperm kalitesini ve cinsel sağlığı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle hormonsal ve genetik sebepler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anormallikler ile çevresel ve kimyasal etkenlerin yanında stresli ve hızlı yaşam tarzı ve bu doğrultuda tercih edilen hazır gıdalar da kısırlık yapabiliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, hazır gıdaların sperm morfolojisini negatif etkilediğini ama morina, kalkan, somon, lüfer ve ton balığı gibi balık çeşitlerinin ise sperm sayısında artış sağladığını ve cinsel isteği artırdığını gösteriyor. Balığın yanında tüketilecek havuç da sperm kalitesine ve sayısına olumlu etki yapabiliyor. Yine yapılan araştırmalar havuçtaki antioksidanların hücre zarlarına ve DNA’ya zarar verebilen serbest radikalleri etkisiz hale getirdiğini gösteriyor. Buna bağlı olarak havuçtaki, renk veren karotenoid kimyasalı, sperm kalitesini diğer sebze ve meyvelerden daha fazla artıran bir etki gösteriyor.

Her Gün Balık Yemek Viagra Etkisi Yapar mı?

Beslenme alışkanlıkları cinsel sağlık üzerinde oldukça etkili. Bazı besinlerin diğer gıdalara oranla libidoyu artırıcı etkisi olduğu biliniyor. Libido artırıcı besinleri 2–4 hafta arasında düzenli olarak tüketmenin cinsel isteği artırıcı yönde sonuç vereceği tahmin ediliyor. Ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her 10 erkekten 7’si hayatının bir döneminde cinsel sorun yaşıyor. Türkiye’de cinsel sağlık konusunda çalışmalarıyla tanınan CİSED’e göre, sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Omega 3 ve çinko içeren balık, karides, midye ve istiridye gibi afrodizyak etkisi yüksek ve kolayca hazırlanacak yemeklerle cinsellik teşvik edilebiliyor. Kalp ve damar sağlığını olumlu etkileyen balık ve deniz ürünlerini tüketmek, cinsel yaşamı da olumlu etkileyebiliyor.

Cinsel Gücü Artıran Menü

Sağlıklı beslenmenin cinsel sağlık üzerinde büyük etkisi var. Alınan vitamin ve mineraller yeterli düzeyde olmazsa, vücutta cinsel enerji yetersizliği yaşanabiliyor. Besinlerin yeterli miktarda alınmaması, cinsel hormonların vücut seviyesi düşüyor. Bu da performansı ve cinsel isteği olumsuz yönde etkiliyor. Somon balığı, karides, midye, istiridye ve brokoli gibi kalbe iyi gelen yiyecekler seks yaşamını canlandırabiliyor. Özellikle omega 3 ve L-arginine maddelerinin çokça bulunduğu kabak çekirdeği yağı ve zeytinyağı ile hazırlanmış salatalar, ceviz, badem, kayısı çekirdeği, Antep fıstığı, fındık, kabak çekirdeği ve benzeri kuruyemişler, kırmızı pul biber, kekik, nane gibi zengin antioksidan içerikleri ile cinsel yaşama destek olan baharatlar, sarımsak, ginseng, çekirdekli siyah üzüm, semizotu, soya fasulyesi gibi besinler seks gücünü artıran yemek menülerinin vazgeçilmezleri… Yemek sonrası içilen bir yeşil çay da seks için gereken rahatlığı vermesi açısından önem taşıyan bir içecek. Haftada 2–3 kez ızgara veya fırında balık tüketmek libidoya yardımcı olabiliyor. Uzun süreli stres, özellikle bazı hormonlar üzerinden damar gevşemesini ve erkeklerde penisin sertleşmesini bozacağı için, huzurlu bir aile ortamı da, yiyecek dışı bir faktör olarak seks için önemli bir tamamlayıcı olarak kabul ediliyor. Beyinden dopamin salgısının artmasının özellikle kadınlarda cinsel isteği artırabileceğine dair çalışmalar var. Bunların ışığında dopamin salgısını artıran balık yağının cinsel sağlık için önemli yeri olduğu ortaya çıkıyor. İnsanlar yaşadıkları sürece hayat dolu, enerjik ve güçlü bir cinsel hayatlarının olmasını istiyor. Bu isteği kadında ve erkekte uyandıran hormon ise testosteron. İnsanın sabah kalkınca canlı ve enerjik ya da isteksiz olmasını testosteron seviyesi belirliyor. Yaş ilerledikçe testosteron seviyesi düşüyor. Bu nedenle testosteron seviyesini yüksek tutmak için, balık tüketimine önem verilmesi gerekiyor. Özellikle somon balığı ve karides tavsiye ediliyor.

Cem Keçe

Dr. Cem Keçe

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.