Bir Hıdırellez Geleneği: Güveçte Kuzu Eti

5 Mayıs 2021

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan bayramlardan biridir. Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Halk huzura kavuşmak ve türlü dileklerde bulunmak için kışın sona erdiği tabiatın uyandığı hıdırellez gününde çeşitli kutlamalar yapar, baharın ilk kuzusu kesilerek yenilir.

Hızır Hakkı” için kuzu kesmek, Hızır geleneğinin yayıldığı her yerde görülen genel bir adettir. Diyarbakır’da Ciğaret adıyla ayrı bir tören yapılır. Baharın bu taze kuzusunu yemekle bedenlerin sağlık ve canlılık kazanacağı inanışı vardır.

Bu yıl sevdiklerimizle beraber baharın gelişini kutlayamasak, bu güzel adetleri hep birlikte gerçekleştiremesek de, evlerimizde çekirdek ailemizle güzel bir kuzu yemeği yaparak soframızda bir araya gelebiliriz. İşte güveçte kuzu eti tarifimiz…

 

Malzemeler

1 kilo kuzu eti
2 adet soğan
1 yemek kaşığı salça
Yarım su bardağı sıvı yağ
100 gr tereyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kara biber
1 yemek kaşığı (tepeleme) un

1 adet doğranmış havuç
3 adet defne yaprağı

1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber

3 çay kaşığı tuz

 

Hazırlanışı
1.Kuzu etini kuşbaşı doğrayın.

2.Derin bir kasenin içerisinde unu, tereyağını ve baharatları karıştırın. Daha sonra doğramış olduğunuz etleri una batırıp kızgın yağda kızartın.

3.Soğanları halka şeklinde doğrayın. Diğer taraftan bir tavada az miktarda sıvı yağa salçayı koyun üzerine 1 çay bardağı kadar su ve tuz ilave edin. Ocaktan indirmeden önce defne yapraklarını bu sosun içine atın.

4.Kızarmış etleri güveç tenceresine alın. Üzerine halka halka doğranmış soğanları, havucu ve salçalı sosu dökerek 50-60 dakika kısık ateşte pişirin.

 

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.