Çerkes Mutfağı’ndan Şaşlık Kebabı

8 Temmuz 2021

BİR COĞRAFYAYA AIT OLAN, YEMEK AYNI ZAMANDA O COĞRAFYANIN KENDISIDIR. ÇERKES MUTFAĞININ YEMEKLERI DE ÇERKESLERIN TÜM MAHARETINI, HOŞGÖRÜSÜNÜ, MISAFIRPERVERLIĞINI SOFRALARA TAŞIR. ‘ÇERKES KIZINDAN TARIFLER’ KITABININ YAZARI SINE BORAN ART ILE BIRLIKTE BIRBIRINDEN LEZZETLI ET YEMEKLERINI DENEMEYE, ÇERKES SOFRALARINA KONUK OLMAYA NE DERSINIZ?

 

Eski bir Çerkes geleneğine göre düğünden sonra Çerkes gelinleri yeni evine gittiğinde üç gün odasından çıkmazmış. Bu üç günün sonunda yaşlılar mutfakta toplanır, yemekler yapılırmış. Gençler de gelini odasından alıp mızıkayla çalınan özel bir şarkı (nıseyişiş) eşliğinde mutfağa getirirlermiş. Mutfakta o güne özel manilerle geline yeni hayatı ile ilgili tavsiyelerde bulunurlarmış. Ardından gelinin yakınlarından bir kişi gelip ağzına bir parmak bal sürer, “Artık bu mutfak senin” diyerek mutfağı teslim edermiş. Çerkes mutfağı et yemekleri olmadan düşünülemediğinden, bu mutfakta öğrenilen ilk yemek genelde kemikli koyun etinden yapılan ‘lepsi’dir.

Çerkes sofraları

Çerkes sofralarında bir yemek hiçbir zaman sadece bir yemek değildir. Özellikle bir misafir için kurulan sofra çok önemlidir. Yemek başlamadan önce bütün telefonlar kapatılır. Sofra, misafiri tanımak, sohbet etmek ve ona verilen değeri göstermek içindir. Masada oturma düzeni konuma ve yaş hiyerarşisine göre düzenlenir. Herkesin oturması gereken yer önceden bellidir. Bununla birlikte sofrada her zaman boş bir yer bırakılır. Bu yer aniden gelebilecek misafir için ayrılmıştır. Şimdi size Kafkasya’dan bir sofra seremonisi anlatacağım. Öğlen ya da akşam yemeği diyemiyorum; çünkü altı saat süren bu yemek iki öğünü birleştirmiş oluyor. Bembeyaz bir masa örtüsü serilmiş bir sofra düşünün. Üzerinde somon balığı, salatalar, çeşit çeşit peynirler, atıştırmalıklar, meyveler ve tatlılar var. Sofraya oturmadan önce misafir için kısa bir hoş geldin konuşması yapılıyor. Bütün bu seremoni ‘thamade’ adı verilen ve tüm adabı bilen sofranın en yaşlı kişisi tarafından idare ediliyor. Bu kişi genelde ev sahibi oluyor.

 

ÇERKES KEBABI
(ŞAŞLIK)

MALZEMELER
Yarım kilo kuzu kol
4-5 diş sarımsak
1 baş soğan
1 yemek kaşığı sirke
2 yemek kaşığı soğuk su
Yarım tatlı kaşığı iri tuz
2 tatlı kaşığı kekik

Eti kuşbaşı olarak doğrayıp bir kâseye koyun. Soğanı doğrayıp suyunu sıktıktan sonra kıyılmış sarımsaklarla birlikte kâseye ekleyin. Tuzu, kekiği, sirkeyi ve soğuk suyu da ilave edin.
Bütün malzemeleri etlerle iyice karıştırıp kapalı bir kapta 5-6 saat bekletin. Kömürleri yakıp ızgarayı hazırlayın. Kömürler köz haline
geldiğinde şişleri ateşte biraz ısıtıp ikiye böldüğünüz soğanla silin. Etleri şişlere dizip ızgarada her iki tarafını 7’şer dakika pişirdikten sonra soğanlarla ve ekşi kremalı yoğurt sosuyla servis edin.

 

 

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.