Denizlerin gizli lezzeti: Kabuklular

17 Haziran 2014

Istakoz, deniz tarağı, midye karides, istiridye… Birbirinden lezzetli deniz mahsulleri ile yine birbirinden lezzetli tarifler yaratabilirsiniz. Üstelik lezzetli oldukları kadar faydalı olduklarını da unutmayın.

Yazı: GÖZDE YÖRÜKOĞLU / Fotoğraflar: ALTAN AYKAN

kabuklular-2

kabuklular-3

Deniz böceklerinin kralı ıstakoz, kabukluların en lezzetlisi ve en pahalısı olarak bilinir.

kabuklular-4

Istakoz
Denizlerde yaşayan kabuklulardan olan ıstakoz, mavinin tonlarından yeşil ve kahverengiye kadar çeşitli renklerde görülebilir.

Familyası Nephropidae
Yaşadığı yerler Türkiye’de Marmara Denizi, Boğazlar ve Ege Denizi’nde görülür.
Özellikleri Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşile, kahverengiye kadar renklerde görülebilir.
Saklama Istakoz, doğal havuzundan ayrıldıktan sonra 36 saatten fazla yaşayabilir. Buzdolabının sebze meyve bölümüne ıslak havlu veya nemli kâğıt sererek üzerine koyduğunuz ıstakozunuzu 1-2 gün canlı olarak saklayabilirsiniz.
Nasıl yenir Çok lezzetli ve pahalı bir deniz ürünüdür. Istakoz eti sağlık açısından çok yararlı bir besindir. Damak tadınıza ve zevkinize göre pişirebilirsiniz. Suda haşlama, buğulama ya da ızgara en sık kulanılan yöntemlerdir.

kabuklular-5

DENİZ TARAĞI
Yassı solungaçlar sınıfından, kabukları yuvarlak, yelpaze biçiminde bir yumuşakçadır. Tıpkı midye gibi deniz tarağının da birbirine eklemlenmiş iki parçalı kabukları vardır.

Familyası Pecten Maximus
Yaşadığı yerler: Türkiye’deki tüm denizlerde bulunur. Özellikleri İki parçalı, yelpaze şeklinde, üzerinde oluklar bulunan bir kabuğu vardır. Mikroorganizmalarla beslenir. Boyu 2.5-15 cm’dir. Kıyıdan başlayarak 250 m derinliğe kadar yaşayabilir. Denizde bol miktarda bulunan bir canlıdır.

Saklama: Yemeklerde kullanılmadan önce bir süre suda bekletilir.

Nasil yenir: Yüksek besin değeri ile insan sağlığına olumlu katkıları bulunan deniz tarakları, hem pişirilerek, hem de çiğ olarak tüketilebiliyor. Safranlı kızartmasından, sarımsaklı ve zencefilli uygulamalara, hatta pudingli tatlı çeşitlerine kadar mutfak şeflerinin menülerinde yer alan deniz taraklarının etinin, su, protein, yağ ve glikojen içerdiği belirtiliyor.

Deniz tarağı bakır, manganez, fosfor, protein, selenyum, B12 vitamini, C vitamini, niasin, potasyum, riboflavin ve çinko açısından iyi bir kaynaktır.

kabuklular-6

Istakoz
MALZEMELER
1 adet Istakoz
ISTAKOZ SOSU
1 yemek kaşığı HARDAL
1 adet LİMON
1 su bardağı ZEYTİNYAĞI
100 gr. MAYONEZ

Sirkeli kaynamış suya ıstakoz canlı olarak atılır. Yarım saat boyunca haşlanır. Daha sonra haşlanan ıstakoz özel makaslarıyla servis için dışarıya çıkarılıp ıstakoz sosu ile servis edilir.

Sos için tüm malzemeler bir kapta karıştırılarak servise hazırlanır.

kabuklular-7

FIRINDA DENİZ TARAĞI
MALZEMELER
10 adet TARAK
100 gr. TEREYAĞI
3 diş SA RIMSAK
1 bardak beyaz şarap
1 tutam MAYONEZ
Taraklar açılıp temizlenip kiremitin üzerine konulur. Tüm malzemeler tarakların üzerine paylaştırıldıktan sonra 10 dakika fırında pişirilir.

kabuklular-8

İSTİRİDYE
Yumuşakçalar (Mollusca) şubesinin yassı solungaçlılar sınıfından, ılıman ve sıcak denizlerde toplu halde yaşayan çift kabuklu bir hayvandır.

Familyası İstiridyegiller (Ostreidae)
Yaşadığı yerler: Ilıman ve sıcak denizlerde sürüler halinde yaşar.

Özellikleri: İki parçadan meydana gelen kabukları kalın ve katmerlidir. Parçalar eşit büyüklükte değildir. Sol kabuk çukur olup, bununla vücudunu zemine bağlar. Düz olan üst kavkı (kabuk) kapak vazifesi görür.

Saklama: Yemeklerde kullanılmadan önce bir süre suda bekletilir.

Nasıl yenir: İstiridye farklı mutfak kültürlerinde farklı şekillerde tüketilse de en yaygın çiğ olarak tercih edilir.

Havuzdan alınan kum midyesi, deniz tarağı ve istiridye açıldıktan sonra buzun üzerinde servis edilir. Arzu edenler üzerine limon ve tane karabiber ekleyerek yiyebilir.

kabuklular-9

KUM MİDYESİ
Midye birbirine eklemlenmiş iki parçalı kabukları olan yumuşakçadır. Normal midyelere göre daha küçük olan kum midyelerinin ömürleri beş yılla sınırlıdır.

Familyası Chamelea Gallina
Yaşadığı yerler: Marmara ve Karadeniz’de, özellikle Çanakkale, İzmir ve Enez üçgeni arasında bol miktarda bulunur.

Özellikleri: Birbirine eklemlenmiş iki parçalı kabukları olan yumuşakçalardır.

Saklama: Yemeklerde kullanılmadan önce bir süre suda bekletmek, ağızlarını açtıktan sonra güzelce yıkamak gerekir.

Nasıl yenir: Midye hem çiğ hem de pişmiş yenebilir. Pizzalarda, makarna soslarında kullanıldığı gibi, kaşarlı ve tereyağlı olarak kiremitte veya domates, biber, beyaz şarap ilavesiyle güveçte pişirildiğinde de çok lezzetli olur.

kabuklular-10

kabuklular-11

Midye, diyabet hastalarında iç organlara eklenen insülinli yüzeylerin yapıştırılmasına yardımcı olur.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.