Gastronomiye Dair Kitaplar

10 Ağustos 2021

Gastronomiye dair birçok şey öğrenebileceğiniz, Türk yemek kültürüne hakim şef ve uzmanların yazdığı, yemeğe ve gastronomiye dair eğlenceli, öğretici bilgiler edinebileceğiniz çeşitli kitapları derledik…

Hesap Lütfen

yazar Vedat Milör

kitap ne hakkında? Gastronomi uzmanı, şarap uzmanı, iktisatçı, sosyolog, televizyoncu, yazar… Her daim okuyan, yazan, arayan; bir yandan da hem geleneksel hem sosyal medyada eğlenen, dertleşen, anlatan ve anlamaya çalışan bir aydın. Gastronominin yalnızca yemek yemekten ibaret olmadığını onunla öğreniyoruz. Vedat Milor geniş tecrübesinden ve bilgisinden süzdüğü insana, topluma dair gözlemlerini; bu kaotik dünyada her daim hayatta kalma stratejilerini okurlarla paylaşıyor.

Neden okunmalı? Sadece yeme içmeyle ilgili değil, Yaşamın kendisiyle ilgili bir kitap. Arkadaşlık, aşk, boş zamanlar, yalnızlık, iş hayatı, ev yaşamı, kariyer seçimi, hobiler, emekler, lezzetler, arayışlar… Vedat Milor bu kitabıyla, içimizdeki sesin ve hayallerimizin peşinde koşarken sınırlarımızı zorlamanın ve başka pencereler açmanın önemini hatırlatıyor bize.

Fiyatı:  35 TL

 

 

 

Şef mi Olacaksın Sen?

yazar Murat Aslan

kitap ne hakkında? Daha önce ‘Bir Aşçının Dünlüğü’ ve ‘Kelimelemeler’ adlı eserlerini keyifle okuduğumuz Murat Aslan, ‘Şef mi Olacaksın Sen?’ adlı son kitabıyla tarife ve yemek kültürüne eğilen kitaplar dışında, adeta çok iyi bir ‘sohbet’ tarzı geliştiriyor. Mutfağı teorik ve pratik yönleriyle iyi tanıyan ve içinde yaşayan bir uzman olan Aslan, mutfak konusunda yatırımcısından aşçısına, garsonundan temizlikçisine kadar konuyla ilgili herkese bilgi verecek ve yardımcı olacak bir çalışmayı sunuyor bizlere…

Neden okunmalı? Bu kitap sadece gastronomi sektöründe çalışanlara değil, sektörde olmayıp da yemekle ilgilenenlere de eğlenceli bir okuma vaat ediyor. Aslan, yaşayıp gördüklerini şiirsel bir dille ve yer yer içine mizah da katarak zevkle okutmayı başarıyor.

Fiyatı: 54 TL

 

 

 

Turşu-Ata Usulü 60 Geleneksel Tarif

yazar  Sema Temizkan

kitap ne hakkında? Turşu, atalarımızdan bize kalan en değerli miraslardan… Nesiller boyunca mutfakların vazgeçilmezi olmuş, sofralarda baş tacı edilmiş, kendi kültürünü de beraberinde getirmiş. Sema Temizkan bu kültürün içinde büyüdü, uzun yıllar ‘aile büyüklerinin’ yanında pişti. Annesi Markiz, Lebon ve İnci gibi müstesna pastanelerin usta şekerlemecisi, kayınvalidesi ise Eskişehir düğünlerinin baş aşçısı. Yazar bu kitapta, geleneksel usulle yapılan turşu reçetelerini, bu Anadolu kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için bizlerle paylaşıyor.

Neden okunmalı?  Kitapta, dört mevsim turşu keyfini sürebilmeniz için, kolaylıkla yapabileceğiniz birbirinden lezzetli 60 farklı tarif bulunuyor. Tabii bu tariflerin yanında, en ünlü turşu ustalarının çok özel turşu sırları da yer alıyor.

Fiyatı: 22 TL

 

 

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.