Hamburger Ekonomisi

9 Temmuz 2014

Hamburger, ekonomik kriz sonrası ABD’de yavaş yavaş şekil değiştirdi. Las Vegas’ın ünlü şefleri, fast food beslenme tarzının en temel yiyeceklerinden biri olan hamburgere kendilerine has özellikler katarak tüketicilerin beğenisine sunmaya başladılar…

Hamburger, elmalı turta gibi Amerikan mutfağının ayrılmaz bir parçası. Ekonomik kriz sonrası sektördeki gerilemeden restoranlar da nasibini aldı. Las Vegas’taki BLT Mirage restoranının şefi Greg Cook, “Ekonominin şu anki durumunu göz önünde bulundurursak, bir hamburger restoranının bir et lokantasından daha çok kâr getireceğini söyleyebiliriz. Sokaktaki adamın hamburgere yetecek kadar parası her zaman vardır” diyor.

Restoranlar bu durumdan yararlanmakta gecikmedi. Caesar’s Palace otelindeki Munch Bar’ın sahibi Bryan Ogden, sandvici lüks restoran yemeğine dönüştürdüklerini söylüyor: ”Hamburgerlerimizde sertifikalı siyah Angus bifteği kullanıyoruz. Tüm malzemeler hormonsuz ve organik. Her gün pazardan alışveriş yapıyoruz, organik kırmızı yaprak, aysberg ve romaine marullarımızı kendimiz seçiyoruz. Halapenyo acı biber mayonezimizi, baharatlı mayonezimizi, çeşnilerimizi en kaliteli malzemelerle yapıyoruz. Her gün en taze malzemeleri almak için çok erken saatlerde iş başı yapıyoruz.”

Las Vegas’taki Kerry’s Gourmet Burgers (KGB) restoranının sahibi Kerry Simon, televizyondaki popüler yarışma Iron Chef’i kazanmış bir aşçı. Simon kusursuz hamburger arayışı sayesinde işlerinin açıldığını söylüyor: “Iron Chef yarışmasında ana malzeme etti. Yarışmada mükemmel hamburgeri yarattım. Sonra da etteki farklı lezzetleri keşfetme çabasına girdim. Diğer restoranlarımda yarattığım hamburgerlerle çeşitli ödüller aldık. Böylelikle tanınmaya başladım. Harrah’s gazinosu beni aradı ve bir hamburger barı açmamı istedi.”

Gurme hamburgerleri farklı şekil ve boyutlarda sunuluyor. Müşteriler hamburgerlerinin yanında garnitür olarak geleneksel salata malzemeleri yerine kızarmış yumurta, baharatlı guakamole, hatta trüf mantarı bile seçebiliyor.

Yemek eleştirmeni John Curtas, seçenek fazlalığının ekonomik darboğazın olumlu yan etkilerinden biri olduğunu söylüyor: “Ekonomik gerileme nedeniyle herkes kemer sıkıyor. Las Vegas’taki restoranların birçoğu artık restoran yerine kafe menüleri sunmaya başladı. Sabah erken saatlerde indirim yapılıyor, meze menüleri sunuluyor. 5 yıl önce bunların hiçbirisi yoktu. Şimdiyse restoranlar hamburger, pizza ve küçük tabaklarda sunulan mezelere ağırlık veriyor, tüketiciler de bunlara rağbet gösteriyor.”

Tüketici danışmanlık firması Technomic tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, ekonomik krizin başlamasından bu yana hamburgere olan rağbet arttı. Araştırmaya katılanların yüzde 90’ı ayda en az bir, üçte biriyse haftada en az bir hamburger yediğini söylüyor.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.