İyi Pirzola Pişirmenin Püf Noktaları

26 Nisan 2021

Kasaplık hayvanlarda yani büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda omurganın yanında yer alan bölgeye pirzola kısmı denir. Bu bölümlerden dilimler halinde alınan etlere de pirzola et denilmektedir. Tavuktan alınan pirzola buttan elde edilirken; dana ya da koyundan alınan pirzola kaburgalı kısımdan kesilir. Bir miktar yağlı bir ettir. Yağlar etin içinde iyi şekilde işlemiştir ve bu yağ yiyen kişiyi rahatsız etmez. Genellikle döküm tavada ya da ızgarada pişirilen pirzola, lezzetli öğünler meydana getirir.

 

Az, orta veya çok pişmiş şekilde pirzola hazırlamak, tamamen damak zevkiyle ilgilidir. Pişirme türü ve derecesi dışında pirzolayı daha da lezzetli yapan bazı püf noktaları var! Haydi hep beraber inceleyelim!

 

*Pirzola satın alırken, dinlenmiş et olmasına dikkat edin.

*Satın aldığınız eti en az 24 saat marine etmek, etin lezzetini artırır.

*Pirzolalık eti marine etmek için zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Çünkü zeytinyağında bekletilen et, hava ile temas etmez, iyi bir şekilde dinlenir ve kendisi salar. Örneğin süt, soğan suyu veya yoğurtla marine etmek de etin sinirlerini çürütür ve daha da yumuşak olmasını sağlar.

* Marine edilen pirzolayı, en az 2-3 saat daha buzdolabında bekletin.

*Pişirme öncesinde eti, direkt olarak buzdolabından alıp pişirmeye başlamayın. Etin oda sıcaklığına gelmesi için ortalama yarım saat beklemeniz gerekir.

*Pişirme sırasında maşa haricinde başka bir mutfak aracı kullanmayın. Çatal ya da bıçak gibi aletler, etin suyunu kaybetmesine ve sertleşmesine neden olabilir. Ayrıca, pişirme aşamasında eti sürekli olarak çevirmeyin. Bunu yapmak, etin parçalanmasına ve lezzetinin değişmesine yol açabilir.

*Pirzolanın kendine has suyu ile pişmesi, yumuşak olması için de gereklidir. Mühürleme yapmak, pirzoladaki lezzetli suyun, etin içerisinde kalmasını sağlar.

*Döküm tavada pirzolanın bir süre boyunca çevrilerek pişirilmesine mühürleme işlemi denir. Yüksek ısıdaki döküm tavaya, pirzolayı alın. Bir-iki dakika boyunca her iki yüzünü de yüksek ateşte pişirin. Ayrıca, etin en iyi şekilde mühürlenmesi sadece döküm tava ile mümkündür.

*Pişirme işlemi devam ederken, pirzolanın üstüne biraz kaya tuzu ilave etmeniz, etin yumuşaklığını korumasına yardım eder.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.