Kurban Eti Pişirmenin Püf Noktaları

20 Temmuz 2021

 

 

Kurban Bayramı denilince akla ilk gelen lezzetli et yemeklerini hazırlarken, etin nasıl hazırlanıp, pişirileceğini iyi bilmek gerekir! Kolay gibi gözükse de ufak hatalara yer yoktur! Kurban etini pişirmenin püf noktalarını bilmek size kolaylık sağlayacaktır. Gelin hep beraber lokum gibi yumuşacık etler nasıl hazırlanır inceleyelim…

 

  • Kurban etini, kesimden sonra en az 12-24 saat dinlendirdikten sonra pişirin.

 

  •  Ağızda dağılan bir et elde etmek için eti marine etmek önemlidir! Zeytinyağı, süt veya baharatlarla marine edeceğiniz et hem daha lezzetli olacak hem de yumuşacık bir kıvamda olacaktır. İdeal marine süresi en az 3 saat olmalıdır.

 

  • Eti dolaptan çıkardığınız an pişirmyin. Etin oda sıcaklığına gelmesini ve dinlenmesini mutlaka bekleyi   Eğer etinizi fırında pişirecekseniz, öncesinde tavada bir süre pişirin. Daha sonra etinizi fırına koyun. Bu işlem etinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

 

  •   Etinizi yumuşak pişirmek istiyorsanız, etiniz pişerken üzerine birkaç damla elma ya da üzüm sirkesi gezdirin.

 

  •  Etinizi kızartma yapacaksanız tavanın veya ızgaranın yeterince kızarmış olduğuna emin olun. Yeterince kızmamış tavada etiniz kuruyabilir.

 

  •  Etteki sinirli dokuları mutlaka temizleyin. Bu sinirler etinizin sert olmasına sebep olur.

 

  • Etin doğru kesilmiş olması önemlidir. Tüm etler, uzanan uzun kas liflerine sahiptir. Eğer kas liflerine paralel olarak eti kesersiniz etler yumuşak olmaz. Bunun yerine kas liflerine karşı çapraz kesimler yapmalısınız. Bunun için kurban etlerini bir kasapta doğru şekilde kestirebilirsiniz.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.