Lady Gaga’nın et elbisesi

6 Haziran 2014

Çılgın tarzıyla daima dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ünlü ABD’li şarkıcı Lady Gaga’nın ‘et elbise’sini tekrar hatırlamaya ne dersiniz? Giydiği bu ‘sıra dışı’ kostüm yüzünden bir hayli tepki çekmiş olsa da o, vermek istediği mesajı vermeyi ve hafızalarımıza kazınmayı başarmıştı…

Ünlü Amerikalı şarkıcı Lady Gaga, 2010 MTV Video Müzik Ödülleri’nde giydiği çiğ dana bifteğinden yapılan elbise ile büyük yankı uyandırmıştı. Gaga’nın sahneye etten yapılmış bir elbise, şapka, çizme ve cüzdandan oluşan bir kombinle çıkması izleyenlerde adeta şok etkisi yarattı. Arjantinli tasarımcı Franc Fernandez tarafından tasarlanan ve Nicola Formichetti tarafından şekillendirilen elbise; görüldüğü ilk anda gecenin ‘en rezil moda anı’ olarak tanımlanırken, Time tarafından 2010 yılının en önemli moda olayı olarak adlandırıldı. Et elbise, 2011 yılında Rock and Roll Hall of Fame’de sergilenmeye başlandı. Ödül töreninden sonra, elbisenin insanların inandığı şeyler için savaşma ihtiyacının bir ifadesi olduğunu açıklayan Lady Gaga, ABD ordusunun “Don’t ask, don’t tell” (sorma, söyleme) politikasından nefret ettiğini vurgulayarak vermek istediği mesajın altını çizdi. Et elbisenin hayvan hakları savunucuları tarafından eleştiri yağmuruna tutulduğunu ve fikrin özgünlüğünün tartışma konusu olduğunu da hatırlatalım.

lady-gaga2

Elbise açık yakalı ve asimetrikti. Tasarımcı Fernandez, elbisenin bakımlı olması için özellikle parça et kullandı. Malzeme olarak dana bifteği seçildi ve et ünlü tasarımcının aile kasabından temin edildi. Elbise prova yapmaya uygun olmadığı için Gaga elbiseyi ilk kez kuliste giydi.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.