Mahallenin balıkçısı

8 Temmuz 2014

“Balığı balıkçıdan, ekmeği fırından alacaksın”
Balıkçı Bülent Kaptan – Yeniköy

Neredeyse 50 yıldır, 1967’den bu yana balıkla iç içe. 77’den beri de Yeniköy’ün balıkçısı. Asıl adı Bülent Ersunar ama herkes Bülent Kaptan olarak tanıyor onu. Yeniköy sahilde, yan yana dizilmiş 3-4 balık tezgâhından biri onunki. Yeniköy, Boğaz’ın en muteber semtlerinden malum. Ünlü pek çok müşterisi de var Bülent Kaptan’ın. Hülya Avşar, Türkan Şoray, Tarkan onlardan birkaçı. Vakko’nun sahibi Vitali Hakko da hep ondan alırmış balığı. Şimdi eşi geliyor.“Balığı balıkçıdan, ekmeği fırıncıdan alacaksın” diyor kaptan ve başlıyor gözü gibi sevdiği balıkları anlatmaya… Boğaz’da balıkçı olmak bir ayrıcalık ona göre. En lezzetli balık türleri Boğaz’da çünkü…“Karadeniz ve Boğaz balıkları özel balıklardır. Marmara’dan Çanakkale’yi geçtikten sonra balıkların lezzeti değişir. Yaz balığı ile kış balığının arasında da fark vardır” diyor.

Nesli tükenmekte olan balıkları da özlemle yad ediyoruz birlikte. Mesela orkinos balığı, denizlerin bekçisiymiş eskiden. Ama çiftliklere hapsedilince balıkların bekçisi kalmamış ve göç etmeye başlamışlar. Bu da eko dengeyi bozmuş. Çok değil 15-20 yıl önce uskumru, kolyoz da tutuluyormuş Boğaz’da. Balık sektörünün yaşadığı sıkıntılardan ve balığın çok pahalı oluşundan bahsediyoruz biraz. Balık türlerinin ve sayılarının gittikçe azaldığını söylüyor. Sebebi de adaletsiz avlanma. “Çok canavar ağlarla balık tutuluyor. Ağ gözü ölçüsüne dikkat edilmiyor. Halbuki çok önemli bu. Büyük balık ağda kalmalı, küçük balık geçebilmeli. Trol avcılığı da öyle, çok kötü…”

Sabah 08:00’de başlıyor mesai, gece 11’e dek sürüyor. Dükkânı kapatıp balık haline gidiyor. Eşi Ani Hanım en büyük yardımcısı. Eşine o öğretmiş mesleği “ama şimdi beni geçti” diyor gururla. Ve iddia ediyor, “Onun ayıkladığı balığı hiç kimse ayıklayamaz.” Vedalaşırken, tezgâhın önünde asılı, rüzgârda kurumaya bırakılmış çirozlara takılıyor gözümüz. Bülent Kaptan, “Lokantada yediği çirozu beğenmeyip geri gönderecek kimse yok artık. Bilmiyorlar çünkü iyi çiroz nasıl olur” diyerek uğurluyor bizi.

“Nerede o eski balık kültürünü bilen insanlar! Balığa kırmızı biberle kekik koyarsan lahmacuna döner. Yeni nesil, balığı tanımıyor. Balığın yanında kola içilir mi hiç?”

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.