Mahallenin balıkçısı

9 Eylül 2015

“Ah, nerede o eski lezzetli balıklar!”
Asım Yıldız – Bebek Balık Evi

Boğaz’ın balıkçıları, kafeleri, restoranları ve badem ezmesi ile ünlü semti Bebek’teyiz. Ana cadde üzerinde küçük bir balıkçı dükkânı, Bebek Balık Evi. Sahibi Asım Yıldız 63 yaşında. 1967 yılında başlamış mesleğe. 48 yıldır Bebek’te balıkçılık yapıyor. Memleketi Erzincan’dan İstanbul’a göçer göçmez “Beni yetiştiren usta” dediği Nevzat Usta’nın yanında çırak olarak çalışmaya başlamış. Bebek’te eski Baylan Pastanesi’nin yerinde, yarısı kasap olan bir balıkçı tezgâhında. 13 sene orada çalıştıktan sonra kendi tezgâhını açmış.

“Eh, madem 50 yıldır Bebek’tesin, anlatsana bize biraz eski Bebek’i” diyoruz. Anlatıyor… “İnsanlar yakındı birbirine, dosttu, samimiydi. Büyük küçük herkes birbirini tanır, severdi. Çok güzel bir ortam vardı. Deniz temizdi, pırıl pırıldı. Yazın öğlen bir buçuk saat paydos eder denize koşardım. Akşam da 8’de tezgâhı kapatır yine ver elini deniz. Kaç kişiyi boğulmaktan kurtardım bilseniz! Neticede burası Boğaz, şakası olmaz!”

Balık da bolmuş tabii o zamanlar. Motorla gidiyor, halden alıp getiriyormuş Bebek’e Asım Bey. Kalkan, torik, ne ararsan! O zaman taneyle satılıyormuş balık, şimdiki gibi kiloyla değil. Ah o bolluk zamanları! Masal dinler gibi dinliyoruz… “Şimdi neden böyle oldu Asım Kaptan” diyoruz, bizim suçumuz mu? “Denizin kirliliğinden” diyor, “Kirlettik denizleri, balıklar küstü, kaçtı.” Her denizin balığı farklı ama en çok Karadeniz balığını makbul görüyor. “Karadeniz balığı dünyada birincidir” diyor hatta. Ama Karadeniz balığı deyince hemen hamsi gelmesin aklınıza. Hamsiyi balıktan saymıyor Asım Yıldız. “Tekiri, barbunyası, levreği… Hepsinin tadı ayrı güzel. Ne var ki artık balıkların eski lezzetleri yok. Ağustos’un 15’inden sonra çingene palamudu başlıyor. Çok lezzetli olur. Eylülde lüfer, sarıkanat, çinekop güzel olur. Balığı 3 kilometreden göreyim, deniz midir, çiftlik midir, taze midir anlarım. Bütün balık çeşitlerini iyi tanırım.”

En çok hangi balıklar satılıyor Bebek’te? Levrek, barbunya, lipsos, lagos, sinarit, kalkan, deniz ürünlerinden karides… Liste oldukça uzun… Eski müşterileri hiç terk etmemiş Bebek Balık Evi’ni. “Herkese temiz, taze balık veriyoruz. Siz olsanız gelmez misiniz?” İki sene sonra 50’nci yılını kutlayacak Asım Yıldız. O gün herkese bedava balık verecek. Söz veriyor, bize önceden haber verecek mutlaka.“

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.