Mahallenin kasabı

8 Haziran 2014

“İyi et yemek için mahalle kasabından alışveriş şart!”

Doğan Et ve Tavuk Pazarı – Kurtuluş

Kurtuluş, eski adıyla ‘Tatavla’, şehrin en eski semtlerinden… Ağırlıklı olarak Ermeni ve Rumlar’ın yaşadığı semtin hemen her sokağında ‘mahalle kültürü’nü hissetmeniz mümkün. Esnaf da bu kültürün en önemli parçalarından. Yıllarca aynı yerde, aynı şeyi satan insanlara artık çok sık rastlanmıyor. Kurtuluş gibi -şimdilik- ‘kurtarılmış’ bölgeleri gezdiğinizde bakkalı da, manavı da, terziyi de görebiliyorsunuz. Doğan Et ve Tavuk Pazarı da Bozkurt Mahallesi’nin en eski kasaplarından…

Mahallelinin ‘Doğan Baba’sı Doğan Dele, Erzincanlı, yedi çocuklu bir ailenin oğlu. İlkokulu memleketinde bitirdikten sonra iş bulma umuduyla, 12 yaşında İstanbul’a gelmiş. Sene 1968… Yolu ilk olarak Kurtuluş’a ve şu an dükkanının bulunduğu Bozkurt Mahallesi’ne düşmüş. ‘Kasap Süleyman’ olarak tanınan Süleyman Sırrı Turan’ın yanında çırak olarak işe girmiş. Giriş o giriş… Kasap Süleyman ölüp de dükkânı yıkıldığında, aynı mahallede kendi kasap dükkânını açmaya karar vermiş. Tam 30 yıldır Bozkurt’ta oturanların et ve tavuk ihtiyacını o karşılıyor. Her sabah 09.00’da geçiyor tezgâh başına, akşam 21.00’e dek et kesiyor. En çok da kıyma satıyor.

Kapıdan girer girmez kauçuk ağacıyla karşılandığınız dükkân zerre et kokmuyor. Kıyma makinesinin başında etlerle haşır neşir bir adam görüyorsunuz. Çırağı yok, almayı da düşünmüyor. Ve her gün etle burun buruna olmasına rağmen, her öğünde et yiyor. “Özellikle de sebze yemeği etsiz olmaz” diyor.

Adres: Bozkurt Mah.
No: 55/D Kurtuluş-Şişli/İST.
Tel: 0212 132 95 82

Et alırken nelere dikkat etmeli?
“Et in rengi pembe olmalı. Dipfrizde değil ise, dolapta 2-3 günden fazla tutulmamalı. Rengi koyuysa, kuruysa, hele ki kokuyorsa o et bozuktur. İyi bir et yemek için mahalle kasabından alışveriş yapmak şart.”

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.