“Osmanlı döneminde yaşamak isterdim”

28 Ocak 2019

‘Aşk-ı Memnu’, ‘Adanalı’, ‘Firar’ gibi sevilen dizilerde oynadı. Survivor’da yarışmacı oldu. Şimdilerde tiyatro sahnesinde olmanın heyecanını yaşıyor. Eda Özerkan, Beef & Fish okurları için objektifin karşısına geçti ve Osmanlı Sarayı’nın göz kamaştıran kadınlarından birini canlandırdı… Sultanlara layık sofralarda, birbirinden lezzetli Osmanlı yemeklerini tattı.

Fotoğraflar: ALTAN AYKAN

Saç: DİBA ETİLER

Makyaj: M.A.C. EVENTS TEAM

Mekân: ASİTANE RESTAURANT

Edirnekapı’da Kariye Müzesi’nin hemen yanı başında, Osmanlı mutfağının en seçkin yemeklerini sunan Asitane’deyiz. Osmanlı mutfağı özel sayımızda, oyuncu Eda Özerkan ile yapacağımız çekim için geldik buraya. Söz konusu Osmanlı olunca bu dillere destan mutfağın en özel yemekleri de bizlere eşlik etsin istedik. Bir yandan oyuncumuzla sohbet ederken bir yandan da Osmanlı mutfağı ile ilgili özel bilgiler verelim istedik size. Buradaki her yemeğin, yemeklerin içindeki her malzemenin ayrı bir hikâyesi var çünkü… Anlatmadan olmaz…

Eda Özerkan çekim için hazırlanırken, Asitane Restoran’ın projesini geliştirip uygulayan Engin Türker ile sohbet ediyoruz biraz. Osmanlı mutfağı konusunda uzun süreli araştırmalar yapmış, kimsede olmayan bilgilere ulaşmış. Osmanlı mutfağına ait 400 çeşit yemek aslına uygun şekilde yapılıyor Asitane’de. “Bizim yaptığımız iş, yemek arkeologluğu” diyor Engin Bey, “Ölmüş bir yemeği canlandırıyor, reçetelendiriyor ve sunuyoruz”.

“Mutfakta Çok İddialıyım, Mütevazı Olamam”

Bu sırada Osmanlı kostümleri içinde Eda Özerkan giriyor içeriye. Onun için özel hazırlanan, bakır sinideki birbirinden muhteşem Osmanlı yemeklerinin başına oturuyor ve hepsinin tadına bakıyor birer birer. Neler yok ki sofrada; vişneli yaprak sarması, mutancana, safranlı pilav, karidye pilakisi, humus lokması, demirhindi şerbeti… Neyse ki yemekle ve mutfakla arası çok iyi güzel oyuncunun: “Çok iyi yemek yaparım. Anne tarafım Adana, baba tarafım Malatyalı. Ben Adana’da doğdum. Bizim zaten yemek kültürümüz çok zengindir. Ukalalık gibi algılanmasın ama bu konuda mütevazı olmak istemiyorum. Mutfakta çok iddialıyım. Bilmediğim, yapamadığım yemek yoktur gerçekten. Mantıyı kendim yoğurur, açarım. Yaprak sarmam meşhurdur. En çok et soteyi severim ve çok iyi yaparım.”

Bu sırada gömlek kebabı geliyor masaya. Osmanlı saray mutfağının özel lezzetlerinden… Tam yemek için çatal isteyecek oluyor Eda Özerkan, Engin Bey giriyor söze: “Gömlek kebabını elinizle yiyin, daha lezzetli olur. Osmanlı döneminde etler elle paralanır ve yenilirdi. Ayrıca çok değerli maddelerden imal edilen ve herkesin kendi belindeki kuşağında taşıdığı, kaplumbağa kabuğundan, boynuzdan, değerli akik taşlarından ve kokulu ağaçlardan yapılmış kaşıklar kullanılırdı.”

eda-ozerkan1

Osmanlı Sarayında Diyet Mutfağı Vardı

Peki yemek yemeye bu kadar düşkün biri nasıl kilo almıyor, böyle incecik kalabiliyor. Haliyle merak ediyor insan. Boyu 1.75 kilosu 52 Eda Özerkan’ın. “Biraz genetik sanıyorum bu durum. Diyet yaptığımı hatırlamıyorum hiç. Tatlıya da çok düşkünüm. Ama hareketliyimdir, spor yaparım. Survivor’da 3 haftada 5 kilo verdim” diyor. Diyet demişken… Osmanlı sarayında da diyet yapıldığını biliyor muydunuz… Engin Bey anlatıyor: “13 tane mutfak vardı. Topkapı Sarayı’nda ve bu mutfaklardan bir tanesi sarayda diyet yapanlara aitti. İsmi de ‘perhiz mutfağı’ idi.”

Son olarak, bir dönem dizisi ya da filminde ama özellikle de Osmanlı dönemini anlatan bir yapımda rol almayı çok arzuladığını söylüyor Eda Özerkan. ‘Muhteşem Yüzyıl’daki Hürrem karakterini oynamayı çok istermiş mesela. Kösem Sultan da ilgisini çekiyor. Giyim kuşamları, takıları ve tavırlarıyla Osmanlı sarayının kadınlarını çok beğeniyor. O ihtişam ve parıltı, göz kamaştırıcı geliyor ona. “Bir tek hareme itirazım var. Haremde kadın olmak ne zordur kim bilir? Düşünsenize sevdiğiniz adamı başka kadınlarla paylaşmak zorundasınız. Benim için mümkün değil!”

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.