Otla ve Tahılla Beslenmiş Sığır Eti Arasındaki Fark Nedir?

12 Temmuz 2021

İneklerin beslenme şekli, sığırlarının besin bileşimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Günümüzde sığırlar genellikle tahıllarla beslenirken, insanların evrim boyunca yedikleri hayvanlar özgürce dolaşıp ot yiyorlardı.

Birçok çalışma, sığır etindeki besinlerin ineklerin ne yediğine bağlı olarak değişebileceğini göstermiştir. Birleşik Devletler gibi sığır etinin toplu olarak üretildiği yerlerde, sığırlar genellikle tahılla beslenir. Bununla birlikte, Avustralya gibi diğer birçok ülkede otla beslenen sığır eti yaygındır.

İneklerin beslenme şeklinin sağlığınız için herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını merak edebilirsiniz. Bu yazımız, otla ve tahılla beslenen sığır eti arasındaki farkları inceliyor!

Otla ve Tahılla Beslenen Sığırlar Arasındaki Fark 

Çoğu inek benzer hayatlar yaşar. Buzağılar doğdukları gibi annelerinden süt içerler ve daha sonra serbest dolaşmalarına ve çevrelerinde buldukları ot veya diğer yenilebilir bitkileri yemelerine izin verilir. Bu yaklaşık 7-9 ay boyunca devam eder. Bundan sonra, geleneksel olarak yetiştirilen ineklerin çoğu besi alanlarına taşınır. Büyük besi alanlarına konsantre hayvan besleme operasyonları denir. Orada, inekler genellikle sınırlı alana sahip kapalı ahırlarda tutulur. Genellikle soya veya mısır bazından yapılan tahıl bazlı yemlerle hızla şişmanlarlar. Tipik olarak, diyetlerine az miktarda kuru ot da eklenir. İnekler bir mezbahaya getirilmeden önce birkaç ay bu besi alanlarında yaşarlar.

Otla beslenen inekler (çoğunlukla) ot yerken, tahılla beslenen inekler (çoğunlukla) hayatlarının son döneminde mısır ve soyaya dayalı doğal olmayan bir diyetle beslenirler. Büyümeyi en üst düzeye çıkarmak için ineklere genellikle antibiyotikler ve büyüme hormonları gibi ilaçlar verilir.

Yağ Asidi Bileşimindeki Farklılıklar

“Ne yersen osun” sözü inekler için de geçerlidir. Bir ineğin ne yediği, sığır etinin besin bileşimini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu, özellikle yağ asidi bileşimi söz konusu olduğunda belirgindir.

Otla beslenmiş sığır eti genellikle tahılla beslenen sığır etinden daha az toplam yağ içerir, bu da otla beslenen sığır eti gramının daha az kalori içerdiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, yağ asitlerinin bileşimi de farklıdır:

  • Tekli doymamış yağ. Otla beslenen sığır eti, tahılla beslenen sığır etinden çok daha az tekli doymamış yağ içerir.
  • Omega-6 çoklu doymamış yağlar. Ot ve tahılla beslenen sığır eti, çok benzer miktarlarda omega-6 yağ asitleri içerir.
  • Omega-3’ler. Otla beslenen ineklerin beş kata kadar daha fazla omega-3 içerir.

Kısacası, ot ve tahılla beslenmiş sığır eti bileşiminde ve yağ miktarında bazı önemli farklılıklar vardır. Ayrıca, etin cinsi ve kesimi sığır etinin yağ bileşimini önemli ölçüde etkiler.

Formun Altı

Otla Beslenmiş Sığır Eti Daha mı Besleyicidir?

Hem tahıl hem de otla beslenen sığır eti, oldukça konsantre besin kaynaklarıdır. Sığır eti B12, B3 ve B6 vitamini ile yüklenir. Aynı zamanda yüksek oranda demir, selenyum ve çinko içerir.  Ayrıca yüksek kaliteli protein ve kaslarınız ve beyniniz için çok önemli olan kreatin ve karnosin gibi daha az bilinen çeşitli besinleri içerir. Ancak fark büyük olmasa da, otla beslenen sığır eti genellikle daha yüksek miktarlarda belirli besin maddeleri içerir.

Tahılla beslenen sığır eti ile karşılaştırıldığında, otla beslenen aşağıdaki vitaminlerde çok daha yüksektir:

  • A Vitamini. Otla beslenmiş sığır eti, beta karoten gibi A vitamininin karotenoid öncülerini içerir.

Otla beslenmiş sığır eti ayrıca diğer antioksidanlar açısından daha zengin olma eğilimindedir.

Otla Beslenmiş Sığır Eti Ekstra Maliyete Ve Yetiştirme Zorluğuna Değer mi?

Tahılla beslenen sığır etinin bile çok besleyici olduğunu akılda tutmak önemlidir. Otla beslenen sığır eti daha pahalı olabilir ve bazı insanlar için ekstra maliyete değmeyebilir.

Tadında da ince farklılıklar olabilir. Otla beslenmiş sığır eti genellikle daha yağsızdır ve farklı bir dokuya sahip olabilir. Otla beslenen sığır eti daha yüksek miktarlarda belirli besin maddeleri içerse de, dengeli bir diyet bağlamında tahılla beslenen sığır etinden önemli ölçüde daha sağlıklı olduğuna dair şu anda ikna edici bir kanıt yoktur.

Sonunda, seçim tercihlerinize ve ideallerinize bağlıdır. Bazı insanlar otla beslenmeyi tercih ederken, diğerleri tahılla beslenmeyi tercih eder. İkisini de deneyin ve hangisini daha çok beğendiğinizi görün.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.