“Sağlıklı beslenme hayatın yansıması, denge varsa fayda var”

21 Ağustos 2021

Dile kolay 5 ayda tam 63 kilo gitti. Kilo verme sürecinde yeme içme alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. Türev Uludağ, “Sağlıklı beslenmenin sürdürülebilir olması için lezzetli ama kalorisi düşük yemekler yemek önemli” diyor.

Röportaj Birgül Kopuz • Fotoğraf Altan Aykan

Dört yıl önce Beşiktaş’taki sevimli bir mekânda, Reçel Türevleri adlı kahvaltı dükkânında tanışmıştık onunla. “Bizde seni seviyorum denmez, reçel hediye edilir” diyerek karşılamıştı bizi. Orada tattığım acı kırmızı biber reçelinin tadını unutmam mümkün değil. Sonrasında uzun bir süre kardeş dergimiz Breakfast için ‘Kahvaltı Türevleri’ başlığı altında Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden enfes kahvaltılık lezzetler hazırladı. Bu arada televizyon programları da yapmaya devam etti. Ama ekranda gördüğüm Türev Uludağ bambaşka biri olmuştu. Cüssesi küçülmüş, yarısı gitmişti neredeyse. Değişmeyen tek şey kalmıştı: Enerji dolu kahkahası…

Yeşilköy’de, şef Mehmet Yalçınkaya’nın mutfak okulu Gastro Arena’da buluştuk Türev Uludağ’la. Kilo verme macerasını dinledik, tavsiyeler aldık, yeni projeleri konuştuk ve hem sağlıklı hem lezzetli üç ayrı tabakla finali yaptık…

Önce kilo verme macerandan başlayalım… Nasıl gitti kilolar?

Bir şef için en önemli şeylerin başında yemeklerin tadını bilmek geliyor bence. Benim hayatımdaki en büyük tutkum yemek. Bu, hayatımda o kadar yerleşmiş ki taştan yumuşak her şeyin tadına bakabilirim. Bir şef, tadını bilmediği bir yemeği yapamaz. Ama bu, bende biraz sınırları aştı. Tam 161 kg oldum. Hareketlerim zorlaştı. Ayakta uzun süre duramıyordum. Oğlumla oynamak bile çok zor geliyordu. Ve bir karar verdim. Kilo vermeliydim. Daha sağlıklı olmak için, daha uzun ömürlü olabilmek için, daha mutlu olabilmek için bunu başarmalıydım. Her şeyden öte bunu oğlum için yapmalıydım.

Exxen’de ‘Nasıl Zayıflarım’ isimli bir belgesel ile birlikte 5 ayda tam 63 kg verdim. Hayatımın en büyük değişimlerinden biri bu. Yemek yapmak ve yemek hâlâ benim en büyük tutkum. Ancak kararında. Beslenme, kilo vermenin en büyük nedeni. Ancak eğer spor yapmazsanız bunu başarabilmeniz çok mümkün değil. Her sabah 1,5 saat yürüyüş yaptım. Akşamları ise 1 saat kardiyo ya da ağırlık idmanı yaptım. 5 ayda yaptığım yürüyüşler ile İstanbul- Adana arasını gidip geldim. Yani hikâyemin başladığı topraklar…

Beslenme alışkanlığın tamamen değişti mi? Nasıl besleniyorsun?

Kilo verme sürecinde beslenme alışkanlığım tamamen değişti. 5 ayda 63 kg vermek gerçekten hiç kolay değil. İlk 2 hafta 1200 kalori, sonrasındaki 2 hafta 800 kalori, kalan 4 ay ortalama 600 kalori alıyordum. Bazı günler vücudumu şaşırtmak için günlük 160 kalori ile besleniyordum. Bunu yapabilmenin tek bir yolu var. Gerçek bir motivasyona sahip olmak. Benim vardı.

160 kalori ile beslendiğim günler şunları yiyordum: Sabah 3 haşlanmış yumurta beyazı, öğlen yağsız yeşil salata, akşam 1 yeşil elma ve günde 5 litre su.

Bu süreci atlattıktan sonra aldığım kaloriye oldukça dikkat ediyorum. Mutfak kilo almaya çok elverişli bir yer. Olabildiğince dengeli beslenmeye, kilomu korumaya çalışıyorum.

Sağlıklı beslenerek kilo vermek isteyenlere ne gibi tavsiyelerin olabilir?

En önemlisi istikrar. Kilo verme süreci uzun bir süreç. Bu süreçte genelde insanlar 3-5 gün sağlıklı beslendikten sonra iradesine hâkim olamayıp “Bir kereden bir şey olmaz” diye vazgeçiyorlar. İdeal kiloya gelene kadar bence disiplin asla bozulmamalı. Kilo koruma sürecinde ödüller illa ki olmalı. Bu süreç disiplin, azim ve inanç gerektiren bir süreç. Kilolu insanların en büyük sığınak noktası “Ben bu halimden çok mutluyum”dur genellikle. Ben hayatımın yaklaşık 15 yılını kilolu geçirmiş biri olarak ilk kez zayıfladım. Ben bu halimle ilk kez tanıştım ve çok sevdim. İnanın siz de bu halinizi çok seveceksiniz. Bu, inanılmaz konforlu. Kıyafetlerinizden tutun, ayakkabılarınızı bile çok daha rahat giyebileceksiniz.

İlk günler çok zor gelecek. Ama bir eşik var. Başardığınızı hissettikçe kendinize ne kadar ihanet ettiğinizi daha rahat göreceksiniz. Ben 63 kg verdim. Yani yaklaşık 3 damacana su. Bu vücuduma yaptığım en büyük kötülük. Kendinizi sevin.

Kilo verme sürecinde protein, özellikle de et ve balık tüketimin nasıl oldu?
Sağlıklı beslenme sürecinin en önemli noktası et ve balık tüketimi. Ancak fazla protein vücutta yağlanmaya sebep olur. Bu nedenle dengeli beslenmek her zaman çok önemli. Sağlıklı beslenmenin sürdürülebilir olabilmesi için lezzetli ama kalorisi düşük yemekler yemek önemli. Aslında sağlıklı beslenme hayatın yansıması. Eğer denge varsa fayda var.

Bize gerekli olan proteini hem lezzetli hem de protein içeriği bakımından oldukça zengin olan balık, yumurta, et ve süt gibi iyi kaliteli protein kaynaklarından temin etmemiz önemli. Çünkü vücudun bu proteinlerden faydalanma oranı çok yüksek.

Biz seni Reçel Türevleri ile tanıdık. Ne oldu ona?

Her insanın, her markanın ve her şefin bir yolculuğu ve bir hikâyesi var. Benim hikâyem reçeller ve restoranlarla başladı. Ürettiğimiz reçeller en iyi otellerde ve restoranlarda tüketiliyordu. Mutfakta olmanın en önemli noktası tutku ve heyecan. Eğer size yaptığınız iş heyecan vermiyorsa hemen değiştirin. Ürettiğimiz muhteşem reçeller bizde heyecanını ve ömrünü tamamladı. Artık yeni maceralar  peşinde olma vakti.

Neler bu yeni maceralar?

Şu anda devam eden bir televizyon programım var. Aynı zamanda danışmanlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Çok yakında beni çok heyecanlandıran bir restoran açmak ve bu restoranla bağlantılı bir belgesel planım var.

BELUGA MERCİMEKLİ KARİDES

Malzemeler

60 gr beluga mercimeği

70 gr istiridye mantarı

5 gr tereyağı

100 gr karides

5 gr zeytinyağı

1 diş sarımsak

Yarım dilim ananas

1 adet limon

Fesleğen

Tuz

Karabiber

Yapılışı

Besin değeri çok yüksek olan beluga mercimeğini birebir ölçüyle 10 dakika pişirin. Tuz ve karabiber eklemeyi ihmal etmeyin. Mantarı sarımsakla soteleyin. Üzerine mercimeği ilave edin. Fesleğenle birlikte pişirin. Tereyağı ile bağlayın. Başka bir tavada karidesi ve ananası pişirin. Tabağın altına mercimek ve mantar karışımını, üzerine ise karides ve ananasları yerleştirin. Limon kabuğu rendesiyle lezzet başka bir noktaya ulaşacaktır.

HAŞHAŞLI BONFİLE

Malzemeler

140 gr bonfile

100 gr bamya

2 yemek kaşığı süzme yoğurt

1 diş sarımsak

20 gr biber

1/2 domates

25 gr lahana turşusu

30 gr haşhaş

5 gr teriyaki sos

Tuz

Karabiber

Yapılışı

Bonfileyi sıcak tavada mühürleyin. Pişirdiğiniz bonfileyi önce teriyaki sosa batırıp üzerini haşhaşla kaplayın. 180 derecelik fırında yaklaşlık 10 dakika pişirin. Yoğurt, sarımsak ve tuzu bir kaba alıp çırpın. Bamyaları ızgara edin. Tabağa yoğurt karışımı üzerine bamya, lahana turşusu ve kiraz domatesleri güzel bir şekilde yerleştirin, yanına bonfile ile servis edin.

SOMON BOWL

Malzemeler

140 gr somon balığı

1/2 avokado

80 gr kırmızı pancar

30 gr beyaz kinoa

30 gr kırmızı kinoa

70 gr Akdeniz yeşilliği

30 gr roka yaprakları

10 gr zeytinyağı

Tuz

Karabiber

Taze kekik

1/2 portakal

Yapılışı

Somonu tuz, karabiber, taze kekik ve zeytinyağı ile marine edip önce tavada, sonra fırında pişirin. Avokadoyu dilimleyin. Kırmızı ve beyaz kinoaları haşlayın. Kinoalar ortadan ayrılmaya başladığında haşlanmıştır. Sonrasında  soğutun. Kırmızı pancarı haşlayın, soğutun ve dilimleyin. Portakaldan segmentler çıkartın. Yani zarlı kısımlarını alın, sadece etli kısımlarını kullanın. Yeşillikleri güzelce yıkayın. Zeytinyağı ve tuzla lezzetlendirin. Kâsenin altına yeşillikleri koyun. Malzemeleri yeşiliklerinin üzerine yerleştirin ve servis yapın.

 

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.