Şarküteri müzesinde geçmişe yolculuk

6 Haziran 2014

Zengin bir yemek kültürüne sahip ülkelerden olan İtalya’da şarküteri geleneğine oldukça önem veriliyor. Hatta bir şarküteri müzeleri bile var: ‘Museo della Salumeria’ (The Museum of Salame). Müzede geçmişten bugüne şarküteri ürünlerinin İtalya’daki yolculuğu gözler önüne seriliyor…

Gastronomi kültürü denilince ilk akla gelen ülkelerden birisi kuşkusuz İtalya. Et ve et ürünlerinin oldukça rağbet gördüğü ve şarküteri geleneğinin önemli bir yer tuttuğu ülkede bir şarküteri müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Castelnuovo Rangone kasabasında, Felino Kalesi’nin mahzenlerinde yer alan üç katlı ‘The Museum of Salame’, ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

sarkuteri2

Beş bölüme ayrılan müzede sergilenen fotoğraf ve materyaller sosis, salam gibi çeşitli şarküteri ürünlerinin tarih içindeki yolculuğuna tanıklık etmemizi sağlıyor. Bu sıra dışı müzede yok yok! Resim, video, açıklayıcı metinler, hikâyeler, bireysel anılar, anekdotlar, geçmişten bugüne geleneksel makine ve işleme için kullanılan çeşitli materyaller ve tatlandırıcı malzemeler…

sarkuteri3

Dileyen ziyaretçiler, eski üretim tekniklerinden günümüze kadar nelerin değiştiğini öğrenmek için çeşitli film ve belgeseller izleyebiliyor. Dileyenler usta ellerin anlatımıyla, dünyaca ünlü ve leziz İtalyan salamlarının geleneksel yöntemlerle nasıl yapıldığına tanıklık edebiliyor. Müzeyi gezerken iyi bir sosis-salam-sucuk yapmanın da bir sanat olduğuna kanaat getiriyorsunuz! Müze yetkilileri, amaçlarının şarküterinin tekrar hayat bulması ve hak ettiği ilgiyi görmesi olduğunu söylüyür.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.