Şefin favori risotto’ları

20 Ağustos 2021

İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden risotto’yu yapmak gerçek bir ustalık istiyor. Özel ve biraz da zahmetli bir pişirme tekniği ile hazırlanıyor. İşte şefin seçtiği birbirinden lezzetli 4 risotto… Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

Enginar ve edamame fasulyeli risotto

MALZEMELER

150 gr enginar kalbi

20 gr edamame

50 gr soğan

5 gr sarımsak

5 gr fesleğen

2 gr trüf yağı

15 gr beyaz şarap

15 gr parmesan

15 gr tereyağı

15 gr zeytinyağı

Yapılışı

Tenceremize önce yağı koyuyor ve sarımsağı bir miktar kavurduktan sonra yağdan alıyoruz. Sırasıyla soğan ve enginarı koyup kavurmaya başlıyoruz. Daha sonra pirincimizi ilave ederek kavurmaya devam ediyoruz. 5 dakika sonra birer kepçe sıcak su ve şarabı ilave ederek karıştırma yöntemiyle pirincimizi pişiriyoruz. Su azaldıkça su ilave ediyoruz, ta ki pirinçler istediğimiz kıvama gelene kadar. Tuz ve diğer ürünleri de ekliyoruz. Tabağımıza servis yapmadan önce bütün ve katı tereyağı ile risotto’muzu tatlandırıyoruz. Daha sonra tabağımıza koyarak servis ediyoruz.

Isırgan otu ve kuru etli risotto

MALZEMELER

150 gr risotto pirinç

100 gr ısırgan otu

50 gr füme kaburga

3 gr sarımsak

50 gr soğan

10 ml zeytinyağı

15 gr parmesan

2 gr tuz

2 gr karabiber

100 gr risotto pirinç

Yapılışı

Tenceremize önce yağı koyuyor ve sarımsağı bir miktar kavurduktan sonra yağdan alıyoruz. Soğanı koyup kavurmaya başlıyoruz. Daha sonra pirincimizi ilave ederek kavurmaya devam ediyoruz. 5 dakika sonra birer kepçe sıcak su ve şarabı ilave ederek karıştırma yöntemiyle pirincimizi pişiriyoruz. Su azaldıkça su ilave ediyoruz, ta ki pirinçler istediğimiz kıvama gelene kadar. Tuz, karabiber, ısırgan otu ve füme kaburgayı da ilave ediyoruz. Tabağımıza servis yapmadan önce bütün ve katı tereyağı ile risotto’muzu tatlandırıyoruz. Daha sonra tabağımıza koyarak servis ediyoruz.

Deniz mahsulleri risotto

MALZEMELER

150  gr risotto pirinç

50 gr soğan

5 gr sarımsak

15 ml zeytinyağı

100 gr kum midye

100 gr ahtapot

100 gr  deniztarağı

100 gr karides

100 gr kalamar

20 ml beyaz şarap

Yapılışı

Tenceremize önce yağı koyuyoruz ve sarımsağı bir miktar kavurduktan sonra yağdan alıyoruz. Soğanı koyuyoruz kavurmaya başlıyoruz. Daha sonra pirincimizi ekleyerek kavurmaya devam ediyoruz. 5 dakika sonra birer kepçe sıcak su ve şarabı ilave ederek karıştırma yöntemiyle pirincimizi pişiriyoruz. Su azaldıkça su ilave ediyoruz, ta ki pirinçler istediğimiz kıvama gelene kadar. Tuz ve daha önceden haşladığımız deniz ürünlerini de ilave ediyoruz. Tabağımıza servis yapmadan önce bütün ve katı tereyağı ile risotto’muzu tatlandırıyoruz. Daha sonra tabağımıza koyarak servis ediyoruz.

Mantarlı risotto

MALZEMELER

100 gr risotto pirinci

20 gr porçini mantarı

10 gr istiridye mantarı

10 gr şitake mantarı

20 gr kestane mantarı

2 gr trüf yağ

15 ml beyaz şarap

15 gr permasan

15 gr tereyağı

15 gr zeytinyağı

Yapılışı

Tenceremize önce yağı koyuyor ve sarımsağı bir miktar kavurduktan sonra yağdan alıyoruz. Soğanı koyup kavurmaya başlıyoruz. İstiridye, şitake ve porçini mantarları da ilave ederek pişirme işlemine devam ediyoruz. Daha sonra pirincimizi ilave ederek kavuruyoruz. 5 dakika sonra birer kepçe sıcak su ve şarabı ilave ederek karıştırma yöntemiyle pirincimizi pişiriyoruz. Su azaldıkça su ilave ediyoruz, ta ki pirinçler istediğimiz kıvama gelene kadar. Tabağımıza servis yapmadan önce bütün ve katı tereyağı ile risotto’muzu tatlandırıyoruz. Daha sonra tabağımıza koyarak servis ediyoruz.

Tarifler Şamil Akşit

Reges, a Luxury Collection Resort & Spa, Çeşme Executive Chef

 

 

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.