Soframızdaki doğal afrodizyaklar

9 Eylül 2015

Cinsel isteği artıran yiyecek ve içeceklerle ilgili birçok efsane var. Bunlardan birine göre, Yunan Aşk Tanrıçası Afrodit, her gece birlikte olduğu seçilmiş erkeklere, cinsel güçlerini artırıcı ve uyarıcı bitkisel içecekler ve karışımlar hazırlarmış. Bu nedenle cinsel isteği ve cinsel gücü uyarıcı ve artırıcı etkisi olan yiyeceklere ‘afrodizyak’ adı verilmiş. Yüzyıllardır farklı kültürlerdeki insanlar, çeşitli yiyeceklerle cinsel yaşamlarını iyileştirmeye çalışmışlar; ilaçlar, iksirler, macunlar hazırlamışlar. Doğu ülkeleri cinsel isteği artıracak formüllerin mucidi olmuş ve bu konuda dünyaya öncülük etmiş. Ginsengin afrodizyak olarak kullanımı Çinlilere kadar gider. Romalılar ve Yunanlılar adam otunu, Araplar salep otunu, Hintliler sarımsağı, İngilizler birayı, İtalyanlar zencefili, İsveçliler haşhaş tohumunu, Fransızlar vanilyayı afrodizyak olarak kullanmışlar. Hatta Güneydoğu Asya’da kınkanatlı böcekler, Meksika’da tahtakuruları, Afrika’da kaplan testisi afrodizyak olduğu düşünülerek yenmiş.

Tüm hücrelerimizle birlikte cinsel sistemimizi güçlendirip canlandıran ve organik işlevlerimizi destekleyen bu maddelerin etkileri iki şekilde olur: Bazı maddeler libido üzerinde etki yaparak cinsel isteği artırır. Bazı maddeler ise sadece cinsel organların fiziksel tepkilerini farklılaştırarak erkekte peniste sertleşme yaparken kadında ise vajinada sulanmayı (lubrikasyon) ve vajinaya giden kan akımını artırır. Yüzyıllar boyunca, imparatorlardan, kraliçelere tüm insanlar cinsel isteklerini ve güçlerini artırma arzusu duymuşlar ve bu umutla badem ezmesinden zebra diline kadar yenebilen yenemeyen pek çok şeyi denemişler. Bunun sonucunda da bazı yiyecekler cinsel gücü ya da cinsel isteği artırıcı afrodizyak özellikleriyle öne çıkmış.

Afrodizyak Yiyecekler

Üzüm: Antik çağın şarap tanrısı Dionysos, üzüm tanelerini yiyerek cinsel şehvetini artırmak istemiş. Özellikle kara üzümde bulunan resveratrol maddesi kanseri önleyici ve beyin hücrelerini koruyucu özelliğe sahip. Üzümün çekirdeğindeki quersetin, kan yapımına yardımcı oluyor ve damarların sağlığını koruyarak cinsel organlara kan akımını olumlu etkiliyor.

Bal: Hintlilerin cinsellik sanatı Kama Sutra’da bal cinsel canlılığı artıtrmak için kullanılmış. “Balayı” teriminin de buradan geldiği düşünülüyor. Bal zencefil, polen, tarçın vb gibi çeşitli baharatların karışımıyla güçlü bir afrodizyak olarak kullanılıyor. İçeriğindeki boron minareleri kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonunu dengeleyerek cinsel isteği artırıyor.

Avokado: Aztekler, çiftler halinde asılı olan meyvelerini erkek testislerine benzeterek ‘testis ağacı’ adını verdikleri avokado ağacının meyvesinin, sadece bu benzerlik yüzünden cinsel gücü artıracağını düşünmüşler. Avokado içerdiği yüksek orandaki potasyum, B, E ve K vitamini ve kan kolesterol seviyesini düşürücü etkisiyle cinsel organlara kan akışını kolaylaştırıyor.

Muz: Penisi andıran şekli nedeniyle hemen hemen tüm kültürlerde adı cinsellikle anılan muz B1, B2, C, A ve E vitaminleri, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot bakımından oldukça zengin. Kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşın kolesterol içermeyen muz kasları güçlendirici, enerji verici ve cinsel gücü artırıcı özelliğe sahip.

Fesleğen: Çok eski zamanlardan bu yana fesleğen Asya’da cinsel isteği ve doğurganlığı artırmak amacıyla kullanılmış. Fesleğen kokusunun erkekleri tahrik ettiği düşünüldüğünden kadınlar kurutulmuş fesleğen tozu ile vücutlarını ovmuşlar. Fesleğen kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğe sahip bir afrodizyak olarak biliniyor.

Kakule: Aromatik bir baharat olan kakuleyi Hintliler güçlü bir afrodizyak olarak iktidarsızlığın tedavisinde kullanmışlar. Kakulenin yüksek cineol içeriği sayesinde kan akışını artırdığı biliniyor.

Çikolata: Asırlardır aşk ve romantizm ile özdeşleştirilen çikolatanın tarihi, Güney Amerika yağmur ormanlarında Mayaların kakao ağacına taparak onu ‘tanrıların yiyeceği’ olarak adlandırmasına kadar uzanır. Aztek hükümdarı Montezuma’nın cinsel gücünü artırmak için her gün 50 bardak sıcak çikolata içtiği söylenir. Çikolatanın içerdiği feniletilamin ve serotonin “iyi hissettirici” bir etkiye sahip. Bu kimyasallar insan vücudunda doğal olarak bulunuyor ve mutluluk hormonları olarak biliniyor. Bunlara ek olarak, çikolatadaki anandamid adlı madde beyinde marihuana ile benzer etkiye sahip. Marihuana gibi ‘uçurmaya’ yetmese de serotonin ve feniletilamin mutluluk hissini artırmaya yetiyor.

İstiridye: Tarihin en ünlü çapkınlarından Casanova’nın cinsel gücünü her gün yediği 40 istiridyeye borçlu olduğu söyleniyor. İstiridye yüksek miktarlardaki çinko içeriğiyle testosteron üretimini ve beraberinde de cinsel isteği ve cinsel gücü artırır. Ayrıca içerdiği dopaminle mutluluk verici etkiye sahiptir.

Badem: Güzelliğini ve gençliğini süt banyosuyla koruduğu rivayet edilen Kleopatra cinsel isteğini artırmak için badem yiyor ve vücudunu süt ve badem karışımıyla ovuyormuş. Karbonhidrat, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitaminlerini içeren badem pek çok sağlık yararının yanı sıra cinsel gücü de artırıyor.

Ginseng: 2 bin yılı aşkın süredir Uzak Doğu ve Çin’de kullanılan ginseng, zihinsel ve fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırmasının yanı sıra testosteron seviyesini, sperm miktarını ve cinsel gücü de artırıyor.

Bilinen diğer afrodizyaklar arasında şunlar yer alıyor: Sarımsak, tarçın, havuç, incir, nar, havyar, kişniş, vanilya, kereviz, susam, yumurta, ceviz, fındık, kuşkonmaz, karpuz, çilek, soya, yulaf…

Prof. Dr. Cem Keçe

Prof. Dr. Cem Keçe

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.