TÜRK MUTFAĞI LAS VEGAS ÜNİVERSİTESİ’NDE

9 Temmuz 2021

ABD’deki Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Otel Yönetimi Fakültesi ile Türk ürünleri ve mutfağının müfredata dahil edilmesi konusunda işbirliği sağlandı. EİB tarafından yürütülen proje kapsamında İzmir Ekonomi Üniversitesi ile işbirliği yapılacak.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Stratejimizin ana unsurları olarak; yerli profesyonellerin ve tüketicilerin gönüllerini kazanıp Türk gıda ürünlerinin marka elçisi konumuna getirmek, etkili ve yönetilebilir bir pazar üssü olan Las Vegas’tan başlayıp, sonrasında güneybatı ve Kaliforniya bölgesine, en sonunda tüm ülke geneline yayılmak olarak belirledik. Dört yılın sonunda ulaşmak istediğimiz hedefleri ise ABD HoReCa (otel, restoran, kafe) sektöründe talep yaratmak, üretici, dağıtıcı, toptancı, perakendeci ve zincir marketler ile iş geliştirmek ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak, restoran birlikleri, gıda yatırımcıları, gıda girişimleri, turizm-otelcilik fakülteleri, aşçılık okulları aracılığıyla farkındalık ve marka bilinirliği yaratmak olarak tespit ettik” diyor. Eskinazi konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.ge İhracatçı Birlikleri (EİB), çatısı altındaki altı gıda ihracatçı birliğinin katılımıyla, Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen ‘TURQUALITY Projesi’ni iki yıldır başarıyla sürdürüyor. Ege İhracatçı Birlikleri, Las Vegas Üniversitesi’yle yaptığı anlaşmayla Türk mutfağının William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatına girmesini de sağladı.

Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu’nun müfredatına girmesi nasıl sağlandı, öncesinde ne gibi çalışmalar yapıldı?

Haziran ayından itibaren üniversitenin imkânlarından yararlanarak faaliyetler gerçekleştirmeye başlamıştık. Fakülte dekanı, bölüm başkanları, fakültenin şef hocaları bizim bu faaliyetlerimize katıldılar. Bu faaliyetler kapsamında anlattığımız ürünler zeytinyağı, kuru ürünler, su ürünleri gibi dünyada ya lider olduğumuz ya da en önemli üreticisi konumunda olduğumuz ürün grupları. Aynı zamanda ABD pazarında da gittikçe popülaritesi artan Akdeniz beslenme tarzının en önemli parçalarından biri olmamız gibi unsurları da göz önünde bulundurduğumuzda, yaptığımız sunumlarda paylaştığımız bilgiler çok dikkatlerini çekti. Zaten onların da dünya mutfaklarına yönelik bir ders konseptleri vardı ve bizim bu konudaki girişimlerimizi ilgiyle karşıladılar. Fransız mutfağını ya da İtalyan mutfağını anlatıyorken Türk mutfağını da anlatmak öğrencilerine farklı bir seçenek sunacaktı. Uzun vadeli bir vizyonumuz olduğunu ve bu konuda da ısrarlı olduğumuzu göstermemiz de hoşlarına gitti ve yakaladığımız enerji bu şekilde bir işbirliğine dönüştü.

Bu projenin amacını özetleyebilir misiniz?

Bir tanıtım faaliyeti yapıyorsanız, orada kalıcı olmalısınız. Marka değeri yüksek kurum ve kuruluşlarla işbirlikleri geliştirmeniz gerek. Neden Las Vegas Üniversitesi? Öncelikle üs olarak belirlediğimiz bölgenin göz bebeği bir üniversite olması. Dünyanın en başarılı ikinci, ABD’nin ise en başarılı birinci turizm ve otelcilik okulu olması. Bunun da sebebi, okuldan mezun olanların aynı zamanda HoReCa sektörü için dünyanın en önemli laboratuvarı olarak değerlendirilebilecek Las Vegas bölgesinde eğitimleri kapsamında ve eğitimlerinden sonra da sektörle iç içe olmaları. Biz de bu üniversite ile işbirliği yaptığımız takdirde bu olanaklardan yararlanmak istedik. Bu işbirliği kapsamında biz geleceğin şefleri, satın almacılarının daha üniversite yıllarında gündemlerine girmek, farkındalıklarını geliştirmek, onları bilgilendirmek ve ileride ürünlerimizi onlara daha rahat anlatabilmek istedik. Çünkü böylece bizi tanımış olacaklar. Ayrıca üniversitenin hali hazırda dünyanın birçok kentinde, özellikle ABD’de pek çok otel, restoran gibi yerlerde sektörün satın alma direktörlüğü gibi önemli pozisyonlarında mezunları var. Bu proje ile üniversite ailesinde yer alacağımız için, bu network’e de dahil olmak istedik. Son olarak da ürünlerimizin yanı sıra mutfağı ve kültürüyle Türk ürünlerinin tanıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemiz için kalıcı bir tanıtım yapmak da önemli bir amacımızdı.

Gerekli ürün ve malzemeler Türkiye’den mi gönderilecek?

Evet, zaten şimdiye kadar yaptığımız diğer sektör bazlı tanıtım faaliyetlerinde de Türkiye’den ürünler gönderdik. Yine ihtiyaç olduğunda ihracata yönelik kaliteli ürünlerimizi göndereceğiz. Zaten ihracatçı birlikleri olarak asıl amacımız, ürünlerimizin tanıtımıydı. Bu konuda gerekenleri yaptık ve önümüzdeki yıllarda da yapmaya devam edeceğiz.

Ders programı ile ilgili biraz bilgi alabilir miyiz? Ne gibi dersler olacak, bunlar hangi kriterlere göre belirlendi?

Öncelikle şunu belirtelim ki biz üniversiteye bizim ürünlerimizle ilgili bir ders açmalarını teklif etmedik. Bunun yerine onların mevcut müfredatlarında birinci sınıftan son sınıfa kadar tüm derslere yayılacak şekilde gerekli içerikleri sunmayı, o içerikler doğrultusunda da müfredatlarına girmeyi planlamıştık. Çalışmaya şöyle başladık; Las Vegas Üniversitesi’nin bölüm başkanı ve akademisyenleriyle İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin akademisyenlerini bir araya getirdik, onlar kendi aralarında bir görüşme yaptılar. Tabii biz öncesinde İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne Las Vegas Üniversitesi’nin ders programını ve proje kapsamında öncelikli olmasını istediğimiz ürünlerin listesini de göndermiştik. Hocalarımız da nasıl bir ders içeriği hazırlayabilecekleri ile ilgili bir çalışma yaptılar. Akademisyenler arasında yapılan görüşmeler sonucunda da temel birkaç ders öne çıktı. Bunlardan biri, üniversitenin müfredatında yer alan ‘cuisine and culture’ (mutfak ve kültür) dersi. Diğer mutfaklarla birlikte Türk mutfağını da bu dersin kapsamına eklemek istediler.

Biz ders içeriklerini oluştururken satın alma, beslenme değerleri gibi derslere de yer vereceğiz. Şöyle bir konsept düşündük; bir ya da birkaç menü özelinde önceliklendirdiğimiz ürünler, bu ürünlerin tarihçeleri, kültürümüzdeki yeri, geleneksel ve modern mutfaktaki kullanımı, besleyici değerleri, satın alma koşulları… Bunların hepsini içeren bir bütünlük içerisinde ders programları oluşturacağız. Bu programları üniversiteye teslim edeceğiz ve onlar bilgileri ayrıştırıp istedikleri derslere monte edip kullanacaklar.

Bu kapsamdaki programları ağustos ayına kadar tamamlamayı planlıyoruz. Oluşturacağımız tüm ders içeriklerini ağustos ayı başında Las Vegas Üniversitesi akademisyenlerine teslim edeceğiz. Onlar da iki döneme yayarak müfredata yerleştirecekler.

 

Proje kapsamında önceliklendirilen ürünler

Kuru incir

Kuru kayısı

Kuru üzüm

Kurutulmuş domates ve diğer sebzeler

Turşular

Domates salçası ve domates sosu

Salamura meyve ve sebzeler

Dondurulmuş meyve ve sebzeler

Meyve suları ve diğer içecekler

İnfüze kuru meyveler

Reçeller

Zeytin

Zeytinyağı

Kimyon

Ayçiçeği

Haşhaş tohumu

Susam

Buğday unu

Makarna

Bulgur

Şekerleme

Levrek

Çipura

Türk somonu (alabalık)

Mavi yüzgeçli orkinos

Kaya levreği

Defne yaprağı

Kekik

 

Ege İhracatçı Birlikleri’nin ABD’ye gıda ihracat ürünleri

 

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri

İhracatçıları Birliği

1- Kuru İncir

2- Kuru kayısı

3- Kuru üzüm

 

 

Ege Yaş Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği

1- Kurutulmuş domates ve

diğer sebzeler

2- Turşular

3- Domates salçası ve domates sosu

4- Salamura meyve ve sebzeler

5- Dondurulmuş meyve ve sebzeler

6- Hazır yiyecekler

7- Meyve suları ve diğer içecekler

8- İnfüze kuru meyveler

9- Reçeller

 

 

Ege Zeytin ve Zeytinyağı

İhracatçıları Birliği

1- Zeytin

2- Zeytinyağı

 

Ege Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

1- Kimyon

2- Ayçiçeği

3- Haşhaş tohumu

4- Susam

5- Buğday unu

6- Makarna

7- Bulgur

8- Şekerleme

 

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği

1- Levrek

2- Çipura

3- Türk somonu (alabalık)

4- Mavi yüzgeçli orkinos

5- Kaya levreği

 

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği

1- Defne yaprağı

2- Kekik

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.