Kırmızı et ve balıkla birlikte ne yemeli, ne yememeli?

28 Mayıs 2020

Kırmızı et ve balığı sağlığımız için düzenli olarak belli miktarlarda mutlaka tüketmemiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki kırmızı etin ve balığın yanında yiyip içtiklerinize de dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? “Balığın yanında roka yemeyin, etin yanında ayran içmeyin” diyen Acıbadem Taksim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Didem Özkahya, konu ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Acıbadem Taksim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya

Balığın faydaları
Balık doymamış yağ içeren omega 3’ten zengin bir besin. Omega 3 yağ asitleri kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Diyette haftada iki gün balık tüketmek kan sulandırıcı etki gösteriyor. Fosfor, kalsiyum, iyot kaynağı olan balık kemiklerin güçlenmesini de sağlıyor. Protein içeriği açısından iyi bir kaynak olan balık doygunluk hissi veriyor.

Kamuran Diğdem Özkahya

Kamuran Diğdem Özkahya

Balıkla Birlikte Ne Yenmeli, Ne Yenmemeli?
Balıkla roka yemeyin
Kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesi annenin doğum sırasında kalsiyum depolarını bebeğine aktarması ile depolarının yetersizliği sonucu oluşabilir. Menopoz ile birlikte de vücuttaki yıkım kemik erimesi için hazin bir son olmasın. Özellikle kılçığı ile birlikte tüketilebilen küçük balıklardaki kalsiyumun vücut tarafından kullanılması için yanında roka yemeyin. Roka içeriğinde bulunan yüksek demir, balık ile birlikte yenildiğinde kalsiyumun emilimini azaltıyor.

Balığa limon sıkın
Limon içerisindeki antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega 3’ün vücuttaki kullanımını artırıyor. Balığa birkaç damla limon sıkmak balığın zehirleyici etkisi mevcutsa, vücuttaki toksik etkisini azaltıyor.

Balıkla yoğurt yenebilir
Balık bayatsa protein yapısında bulunan histamin miktarı artıyor. Histaminin fazla olması vücutta toksik etki gösteriyor. Yoğurt proteininde de bulunan histamin bayat balık tüketildiğinde yüksek miktarda olan histamini daha da yükseltiyor. Bu sebepten “Balıkla yoğurt yenmez” deniliyor. Ancak balık taze ise toksik etki göstermeyeceğinden beraberinde, öncesinde veya sonrasında yoğurt ve süt grubu besin tüketiminin hiç bir sakıncası bulunmuyor.

Kırmızı Etin Faydaları
Protein, demir ve çinko içeriği yüksek olan kırmızı et özellikle kilo kaybı görülen, demir eksikliği olan, saç ve tırnak güçsüzlüğü görülen bireylerde günde en az bir öğünde tüketilmesi gereken bir besin grubu. Ancak fazla tüketimi kalp damar hastalıklarına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle pişirirken yağ içeriğini ve trans yağ miktarını artıran kızartma yöntemi kullanılmamalı. B grubu vitaminler açısından da zengin olan kırmızı et sürekli yorgunluk, halsizlik, uyku hali, anksiyete, depresyon durumlarında da günde bir öğünde yer verilerek tüketilmeli.

Kırmızı Etle Birlikte Ne Yemeli Ne Yememeli?
Kırmızı etle yeşil sivri biber yiyin
Kırmızı etin içeriğinde bulunan demir emilimi C vitamini ile artıyor. Güçlü bir C vitamini kaynağı olan yeşil sivri biber etin yanında mutlaka tüketilmeli. Ancak közleme veya pişirme işlemi uygulanan yeşil sivri biberdeki C vitamini kayba uğruyor ve etle birlikte tüketildiğinde bir fayda sağlamıyor Kırmızı et yemeklerinin yanında çiğ yeşil sivri biberden 2-3 adet tüketmeniz demir depolarınızın artmasına yardımcı oluyor.

Kırmızı etle ayran içmeyin
Demirin günlük besin alımındaki en önemli kaynaklarından biri kırmızı et. Demir, kalsiyum minerali ile vücutta yarışıyor ve birbirlerinin emilimini etkiliyorlar. Ayran ve yoğurt gibi süt grubu besinlerin içerisinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum, etin demirini yok ediyor. Et yemeklerinin yanında ayran yerine bir çay bardağı taze sıkılmış portakal suyunu sulandırarak içmek demirin biyo-yararlılığını daha da artırıyor.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.