Yılbaşı gecesine özel beslenme önerileri

15 Nisan 2019

Mezeler Kızartma Olmasın
Sofradaki mezelerin az yağlı ve genelde haşlanarak pişirilen yiyecekler olmasına dikkat edin. Kızartma mezeler hem hazımsızlık sorunu yaşamanıza hem de fazla kalori almanıza neden oluyor.

Mayonez Yerine Yoğurt Kullanın
Salata çeşitlerini mayonez yerine yoğurtla hazırlayın. Yoğurt hem lezzet olarak mayoneze yakın bir tat sağlayacak hem de fazla yağ almanıza engel olacaktır.

Et Yemeğiniz Fırında ya da Tencerede Pişsin
Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez yemeklerinden biri de hiç kuşkusuz hindi. Tercihinize göre hindi ya da başka bir et pişirecekseniz mutlaka fırında ya da tencerede pişirin.

Meyve veya Sütlü Tatlıları Tercih Edin
Sütlü ve meyveli tatlılar, şerbetli tatlılar ve kremalı pastalara göre daha az kalori ve yağ içeriyor. Bu sayede gece boyunca alacağınız kalori miktarının da az olması sağlanıyor.

diyet

Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme Diyet Uzmanı Fatma Turanlı Vardarer

Kuruyemiş Kaseleriniz Küçük Olsun
Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi kuruyemişleri az tüketin. Kuruyemişler faydalı olmalarına rağmen içerdikleri yağ dolayısıyla kalorileri yüksek. Bu nedenler yediğiniz miktarı ayarlamak için kendinize küçük bir kâse hazırlayın ve içine sevdiğiniz kuruyemişlerden karışık miktarlarda koyun. Ama kâse bittiğinde tekrar almamaya dikkat edin.

Az Yağlı Peynirleri Tercih Edin
Sofraya koyacağınız peynir ve şarküteri çeşitlerinin az yağlı olmasına dikkat edin.

Yemekte Bol Miktarda Su ve Soda Tüketin
Yemekte içeceğiniz bu sıvılar kalori içermiyor ve kendinizi daha tok hissetmenize yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu şekilde daha az alkol tüketip, ertesi gün yataktan daha rahat kalkarsınız.

Akşam Yemeğine Çok Aç Oturmayın
Yemeğe hafif bir çorba ile başlayın. Çorba ile yemeğe başlamak yemek hızınızı yavaşlatıyor. Zaten çok çeşit bulunan yılbaşı sofralarında yavaş yemek mide sıkıntılarının önlenmesinde önemli bir yer tutuyor.

Aç Karnına ve Çok Hızlı Alkol Tüketmeyin
Alkol alıyorsanız yanında mutlaka bol su için. Su alkolün yoğunluğunu düşüreceğinden sarhoş olma hızını yavaşlatıyor ve daha az alkol almanıza sebep oluyor. Yılbaşı gecesinde alkol içecekseniz kalori içeriği daha düşük olan şarabı tercih edebilirsiniz. Alkol oranı arttıkça içkinin kalori değerinin de yükseldiğini unutmayın. Kilo almak istemiyorsanız zaten yiyeceklerle çok kalori alacağınız için içki miktarını 2-3 kadehle sınırlayın.

Zeytinyağlı Sebze Yemeği Mutlaka Olmalı
Yılbaşı menüsünde mutlaka birkaç çeşit zeytinyağlı yemeği olsun. Zeytinyağlı sebze yemekleri hem tok tutuyor, hem de kalori içerikleri yüksek olmadığı için kiloya neden olmuyor.

Akşam Çok Fazla Yemek Yiyeceğinizi Düşünerek Bütün Gün Aç Kalmayın
Mutlaka hafif bir kahvaltıyla güne başlayın ve öğlen yemeğinde ızgara ya da salata tarzı yiyecekleri tüketin.

Tabağınıza Sofradaki Her Yiyecek Çeşidinden Az Miktarda Alın ve Mutlaka Salata Tüketin
Salata, posa içeriği yüksek ve mide kapasitesini doldurmak açısından çok faydalı. Ayrıca kilo almak istemeyenlerin daha az kalori almalarına da yardımcı oluyor.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.