Barbekü kültürü

23 Nisan 2019

‘Weber Grill Academy’
Original Grill Academy’de herkes eğlenceli bir şekilde mükemmel barbekü menülerinin nasıl hazırlandığını öğrenebilir. Çünkü mükemmel bir ızgaranın tadı her şeyden öte barbekünün hazırlanması ve de doğru ızgara yöntemine bağlı.

barbeku-kulturu2

Grill Academy’de “Birlikte keyif!” sloganıyla hazırlanan komple ‘Izgara Menüsü’nde her süreç yüksek kaliteli gıda maddeleriyle katılımcıların kendileri tarafından gerçekleşiyor. Katılımcılar Weber’in kömürlü, gazlı ve elektrikli barbekülerini ve çeşitli barbekü aksesuarlarını kullanıyorlar. Barbekü ustaları kurs boyunca gerekli Weber barbekü bilgi ve becerilerini paylaşıyor, bifteğin ‘orta, az pişmiş ve pişmiş’ olarak nasıl ızgara yapılacağını anlatıyor. Küçük takımlar halinde deneyimli profesyoneller ile yan yana çalışıyor ve böylece barbekü yapma konusunda aklınıza takılan sorulara cevap alabilme şansı yakalıyorsunuz.

barbeku-kulturu3

Basic kurs, ‘barbekü ve keyif dünyasına giriş’ olarak da adlandırılabilir. Kapalı kapakla barbekü nasıl yapılır? Kömürlü, gazlı ve elektrikli barbeküler arasındaki farklar nelerdir? Weber barbekü ustalarının eşliğinde, katılımcılar tüm bu soruların yanıtlarını alırken, farklı barbeküleri ve barbekü yöntemlerini öğreniyor ve içeriği zengin bir menü hazırlayabiliyor. Her katılımcıya kursa katıldığına dair bir sertifika veriliyor.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.