Barbekü yöntemleri

23 Nisan 2019

Hafta sonları kurulan kalabalık ziyafet sofralarının vazgeçilmezi  barbekü keyfidir. Peki, 3 farklı barbekü tekniği olduğunu ve her ürünün farklı tekniklerde pişirilmesi gerektiğini biliyor muydunuz?

1- DİREKT IZGARA YÖNTEMİ
Direket yöntemde ızgara edilecek üründoğrudan ısı kaynağı üzerine konumlandırılır. Kapalı kapak sayesinde ısı tüm ızgara ürününe yansıtılır. Bu sayede pişme süresi kısalır ve ızgara edilecek ürün lezzetli ve taze kalır. Sosislerin, sebzelerin ve benzeri ürünlerin hızlı hazırlanması için bu yöntem özellikle uygundur. Izgara süresi< 30 dakika.

barbeku-yontemleri2

2- DOLAYLI IZGARA YÖNTEMİ
Dolaylı yöntemde ızgara edilen ürün ısı kaynakları arasına konumlandırılır ve artan sıcak hava aynı zamanda kapalı kapağın yansıtılan ısısı sayesinde sıcak hava ocağında olduğu gibi korunarak sağlıklı pişirilir. Bu yöntem özellikle uzun pişirme süresi gerektiren büyük et parçaları için uygundur. Izgara süresi > 30 dakika.

barbeku-yontemleri3

3- 50/50 IZGARA YÖNTEMİ
Bu yöntemle ızgara üzerinde iki ısı alanı yaratırsınız. Biri hızlı ızgara için direkt ısı, diğeri uzun pişirme süresi için dolaylı ısı. Tüm weber barberkü yöntemlerinde kapalı kapak, istenmeyen alevlerin veya dumanın oluşmasını önler ve bu sayede geleneksel mangallardan farklı koruyucu ve sağlıklı pişmeyi garanti eder. Özellikle orta büyüklükte ızgara ürünler bu sayede yumuşak ve suslu kalır.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.