Deniz mahsulleri cenneti: Lizbon

21 Mayıs 2019

Tarih kokan sokaklar, daracık yokuşlar, deniz, balık ve balıkçılar… Bir şehirde deniz varsa “ne yiyelim?” sorusunun cevabı yarı yarıya verilmiştir zaten… Elif Perçin Poyraz, Portekiz’in başkenti Lizbon’un sokaklarında bir lezzet yolculuğuna çıktı ve Beef&Fish okurları için en iyi deniz ürünü restoranlarını yazdı…

lizbon-2

Cafe Lontano’nun lezzet dolu gezileri
www.cafelontano.com

Sokakları deniz kokan bu şehirde, ışıldayan güneş ve masmavi gök kubbenin altında gezerken şehrin canlılığına ve ritmine kapılıp gidiyor insan. İstanbul gibi yedi tepeli bu şehrin dar yokuşlarını tırmandıkça seyre dalıyorsun şehri ve uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusu’nu.

lizbon-3

Ara sokaklardan büyük meydanlara çıkıldığında ise, uzun sütunların çevrelediği, yüksek ve bir o kadar da görkemli tarihi binaları gördüğünüzde anlıyorsunuz; Lizbon’un altın çağından miras kaldığını.

Lizbon’un denizcilik ile tarihsel bağı ve Atlantik Okyanusu’na olan yakınlığı nedeniyle şehrin mutfağının balık ve deniz mahsulleri tarafından ele geçirilmesi kaçınılmaz olmuş. Hatta Portekiz’in ikonik balığı olan, morina balığından (Portekizce’de ‘bacalhau’, İngilizce’de ‘cod fish’) yapılan yaklaşık 1000 farklı tarifin varlığından söz edilirmiş.

Doğal olarak denizden beslenen bu güzel şehirde deniz mahsullerini tatmadan olmaz. Hatta tadına bir kez bakmakla da olmaz, tadına doymak için her fırsatı değerlendirmelisiniz. İşte size CafeLontano’dan Lizbon şehir merkezinde 5 restoran önerisi.

PORTEKİZ’İN İKONİK BALIĞI OLAN, MORİNA BALIĞINDAN (PORTEKİZCE’DE ‘BACALHAU’, İNGİLİZCE’DE ‘COD FISH’) YAPILAN YAKLAŞIK 1000 FARKLI TARİFİN VARLIĞINDAN SÖZ EDİLİRMİŞ.

lizbon-4

1- CERVEJARIA RAMIRO
Deniz mahsullerinin benim için anlamını, tanımını ve tadını değiştiren restoran! Burayı deniz mahsulleri cenneti diye adlandırmak sadece cenneti biraz kalabalık ve gürültülü gösterir ama Ramiro’nun muhteşem lezzetlerine hak ettiği övgüyü kazandırır. Bir tablet yardımı ile her dile çevirdikleri menüde en çarpıcı seçenekler sarımsaklı karides güveç, marine kum midyesi ve ızgara ıstakoz ve tabii bu nefes kesen lezzetlere serinlik katacak soğuk bir bira veya soğuk beyaz şarap ve tabii masadakiler tabağı boşalttıkça garsonun hiç tereddütsüz yenisini getirdiği, tuzlu tereyağ sürülmüş kızarmış ekmekler.

Tüm bu lezzetleri yerken mutlulukla karışık bir şaşkınlık haline düşüp, “Bu zamana kadar yediklerim karides ise bu yediğim nedir?” diye düşünmeye dalıyorum. O sırada masaya gelen marine kum midyesi ise doğru cevabı bulmamı sağlıyor: Burası deniz mahsullerinin cenneti ise, bu yediklerim de bu zamana kadar yediğim deniz mahsullerinin tanrıçası!

Adres: Avenida Almirante Reis 1, Lizbon. (Her gün açık, çalışma saatleri 12:00-00:30)

lizbon-5

2- PAP’AÇORDA RESTAURANT
Kadife perdeleri ve kristal avizeleriyle çekiciliğini arttırmış, öncü bir restoran! Lizbon gece hayatının merkezi olan Barrio Alto mahallesinin en popüler mekânı olmasıyla birlikte en pahalı mekânı olduğu da söylenebilir. İsmini geleneksel bir Portekiz yemeğinden almış. Portekiz mutfağının ruhunu yemeklerinde hissettirebildiği için özel ve seçilmiş. Şarap menüsündeki seçenekler ise ayrı bir hayranlık nedeni.

Adres: Rua da Atalaia 57, Encarnação, Bairro Alto, Lizbon. (Pazar ve pazartesi günleri kapalı)

lizbon-6

3- CERVEJARIA TRINDADE
1836 yılında açılmış ve bugün artık sadece bir restoran olarak değil Portekiz mutfağının ulusal bir kurumu olarak değerlendiriliyor! Her zaman taze olan deniz ürünlerini soğuk bira ile yıkıyorlar. Bir zamanlar manastır olan binanın dokusu, yemeklerin otantikliğini daha da arttırıyor.

Adres: Rua Nova da Trindade 20, Lizbon. (Her gün açık, çalışma saatleri 12:00-00:00)

lizbon-7

4- CERVEJARIA RIBADOURO
Şehrin en hareketli bulvarında 1947’den bu yana muhteşem deniz ürünleri sunmaya devam eden restoran.

Adres: Avenida da Liberdade 155, Lizbon. (Her gün açık, çalışma saatleri:12:00-01:30)

lizbon-8

5- ANTIGO PRIMERIO DE MAIO
Bir Barrio Alto klasiği! Bir çiftlik evinin mutfağını anımsatan iç dizaynı ile şehrin kalbinin attığı mahallede başka bir dünyaya çekiyor ve çalışanların sıcaklığı, yemeklerin farklılığı ile büyüleyerek yeniden gelme hayalleri ile gönderiyor ziyaretçilerini.

Adres: Rua da Atalaia 8, Barrio Alto, Lizbon. (Cumartesi akşamı ve pazar günleri kapalı, çalışma saatleri: 12:00-15:00, 19:00-22:30)

lizbon-9

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.