Dünyadan 2 lezzet durağı

30 Mayıs 2020

Buenos Aıres’te biftek

Eğer iflah olmaz bir etseverseniz rotanızı Arjantin’e çevirin. Buenos Aires’te bugüne kadar yediğiniz muhtemelen en lezzetli biftek sizi bekliyor olacak…

Zarif ve hareketli Latin Amerika kenti Buenos Aires’te her zaman biftek yeme şansınız var. Dünyanın en kaliteli etlerine sahip şanslı Buenos Aires halkı, devasa boyutta bir bifteğin oldukça ucuza satıldığı kentte her gün et yiyebiliyor. Mükemmel bir pazar günü geçirmek için şehrin en eski semti San Telmo’ya giderek kılıçlı bastondan (içine kılıç gizlenmiş baston) eski düğmelere kadar her şeyin satıldığı Plaza Dorrego’daki antika tezgâhlarını gezin, tango yapan dansçıları izleyin ve ardından mükemmel ızgara bifteklerini yiyebileceğiniz samimi, güler yüzlü Desnivel’e gidin.

Kentin kuzeyinde renkli bir alışveriş cenneti olan Palermo’daki La Cabrera, leziz bifteklerin çeşitli garnitürlerle birlikte servis edildiği bir semt ‘parilla’sı (et lokantası). Çiftliklerinde yetiştirdiği danaların etini sunan lüks ve pahalı Cabana Las Lilas’ın bulunduğu nehir kenarındaki hareketli Puerto Madero’ya yemeğe gitmeden önce, kent merkezindeki Avenida de Mayo’daki Café Tortoni’de mola verin ve aperatifiniz eşliğinde kafe kültürünü tanıyın. Denenmesi gereken diğer spesiyaller arasında ‘empanada’ (lezzetli, içi doldurulmuş küçük börekler) ve ‘locro’ (mısır, et ve sebze yahnisi) bulunuyor.

Arjantin et çeşitleri

Arjantin’deki biftek kesimleri Amerika ve Avrupa’dakinden farklı. Dört ana kesim olan ‘bife de lomo’, ‘bife de cuadril’, ‘bife de ancho’ ve ‘bife de chorizo’ sırasıyla yaklaşık olarak fileto, but, antrikot göbeği ve kontrfileye karşılık geliyor. Diğer et çeşitleri arasında ‘tira de asado’ (kaburga), ‘vacio’ (pançeta) ve ‘bife de costilla’ (T-bone) var. Etler ateşin üzerine oturtulmuş yatay ızgarada veya dikey bir ızgara içinde pişiriliyor.

Daha ucuz et çeşitleri, acı biber, biber, baharat, sarımsak, tuz, soğan, zeytinyağı ve sirkeden oluşan ve garnitür olarak da servis edilebilen ‘chimichurri’ sosunda marine ediliyor.

Tipik bir barbeküde, böbrek ve uykuluk gibi sakatatları deneme şansınız da var.

Ne zaman gitmeli:

Buenos Aires, kent sakinlerinin yaz tatili için dağlık bölgelere gittiği Noel ile şubat ayı arasında sakin oluyor. Kentin ruhunu görmek için bu dönem dışında herhangi bir zaman gidilebilir.

Madrid’de tapas

Kral II. Philip, Anglosakson dünyasında Elizabeth dönemi İngiltere’sini talihsiz donanmasıyla dize getirme çabasıyla tanınıyor. 1561’de İspanya’nın kraliyet merkezini Toledo’dan İber Yarımadası’nın geometrik merkezi olan Madrid’e taşıyarak, büyük imparatorluğunun yeni merkezi yapan da o. Büyük olasılıkla kente akan zenginliğin İspanya’nın dört bir yanında yaratacağı etkiyi hayal bile etmemişti.

Hem Atlas Okyanusu’ndan hem de Akdeniz’den en mükemmel balıkların geldiği Madrid, İspanya’nın en önemli limanı. Rosto ve yahnilerin yıldız olduğu bölgesel Kastilya yemekleri kış aylarına daha uygun, ancak tüm ülke mutfağından ürünleri seçme şansı veren Madrid’in restoranlarında her mevsim için elverişli yemekler bulacaksınız.

İspanyol usulü mezeler

Tapas ve bunları yemek için dolaşmak anlamına gelen ‘tapeo’, Madrid’de her zaman popüler. Esasen içkiyle servis edilen küçük yiyecekler (bizdeki karşılığı meze) olan tapas, İspanya’da minyatür bir yemek sanatı haline geldi.

Açık bir kokteyl partisinin şamatasına sahip kalabalık yerleri bulun. İçeri girin ve fincan tabağı büyüklüğündeki kaplar içinde servis edilen ‘boquerone’ (ançuez), ‘qamba’ (karides), ‘queso manc-qamba’ (koyun peyniri), ‘pimiento’ (közlenmiş biber) gibi yiyecekleri deneyin.

Plaza de Santa Ana ve Calle Huertas’ta Hemingway’in gittiği ünlü Cerveceria Alemana başta olmak üzere düzinelerce tapas barı var. Plaza Mayor’un hemen aşağısındaki Cava Baja ve Calle el Almendro boyunca bir dizi popüler tapas tavernası mevcut. Tapas avına çıkılacak bir başka yer de Barrio de Salamanca.

Ne zaman gitmeli:

İber Yarımadası’nın ortasında, deniz seviyesinden 667 metre yükseklikte yer alan Madrid, buz gibi rüzgârlı kışları ve sıcak kuru yazlarıyla ekstrem bir iklime sahip. İlkbahar ve sonbahar şehri ziyaret için en ideal zamanlar.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.