En iyi esnaf lokantaları: Armada Restaurant

24 Nisan 2019

Beyoğlu’ndaysanız ve canınız şöyle lezzetli bir ev yemeği çektiyse, Tünel’deki Armada Restaurant’a mutlaka uğrayın. 1992 yılından bu yana aynı adreste hizmet veren Armada Restaurant’ta etlisinden sebzelisine, balığından zeytinyağlısına her gün 50’ye yakın yemek sizi bekliyor…

Beyoğlu’nun çehresi hızla değişir, anılarımızda yer alan mekânlar bir bir yok olurken; değişmeyen isimler, tanıdık bildik yerler, yıllardır aynı lezzetleri sunan mekânlar daha bir önem taşıyor sanki. İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru inerken solda, Tünel’den Taksim’e doğru çıkarken sağda, Rus Konsolosluğu’nun hemen yakınındaki Armada Restaurant da onlardan biri.

Lambri kaplı duvarları, sade masa ve sandalyeleri, cam tezgâhın arkasında sergilenen yemekleri ile tipik bir esnaf lokantası Armada. Beyoğlu’nda lezzetli ev yemeği yemek isteyenlerin adresi. Personel ilgili ve güler yüzlü, menü oldukça zengin. Tas kebabı, mantarlı et sote, çoban kavurma, elbasan tava, Ankara tava, fırında et yemekleri, Çerkes kebabı, orman kebabı, tandır, kuru fasulye, karışık dolma, İzmir köfte, Macar kebabı, tavuklu krep, kuzu fırın, musakka. Çorbalar, zeytinyağlılar, salatalar, tatlılar ve daha türlü türlü yemekler… Yemeklerin çoğu her gün değişiyor, günlük yaklaşık 50 çeşit yemek çıkıyor.

Armada Restaurant’ta hafif ama lezzetli yemek yemek isteyenler için de seçenekler var. Sebze yemekleri, zeytinyağlı çeşitleri ve mevsim balıklarından birini seçebilirsiniz. Üstelik balığı, dilerseniz tava, ızgara ya da fırında yapabiliyorlar. Uygun fiyata, taze ve lezzetli balık yemek isteyenlere duyurulur!

Üsküp’ten İstanbul’a
Engin Aydoğan, Armada Restaurant’ın ikinci kuşak sahibi.Babası Mütekim Aydoğan, 1992 yılında açmış Armada’yı. Ama aile nesillerdir yeme içme işleriyle uğraşıyor. Aydoğan Ailesi, 1963 yılında Üsküp’ten İstanbul’a göç etmiş. Ama ondan önce de Üsküp’te tatlıcılık, lokantacılık yapıyorlarmış. İstanbul’a gelir gelmez de İstiklal Caddesi’nde bir restoran açmışlar, derken bir tane daha. Yıllarca babası ve amcaları ile birlikte lokantacılık yapan Mütekim Aydoğan, 1992’de ayrılmış ve kendi restoranı Armada’yı açmış. 1990’lı yıllar malum, Beyoğlu’nun en canlı, en popüler olduğu dönem. Türk mutfağının en bilindik ve leziz yemeklerini sunan Armada kısa sürede kendi müdavimlerini oluşturmuş. Artık işin başına Engin Aydoğan geçmiş olsa da Mütekim Bey her sabah mutlaka geliyor restoranına.

armana2

Her gün çorbası, pilavı, soğuğu, sıcağı ile 50’ye yakın yemek çıkıyor. Yemeklerin yüzde 70’i günlük olarak değişiyor. Haşlama çok seviliyor; et, tavuk, hindi haşlama en çok tercih edilen yemeklerden. Et yemeklerinin dışında sebze yemekleri de ilgi görüyor. Bir kişi çorbası, yemeği, salatasını yiyerek ortalama 25 liraya çıkabiliyor Armada’dan.

Turist çok azaldı
Armada’nın müşteri kitlesi ağırlıklı olarak Beyoğlu civarında çalışanlar. Beyaz yakalılar da var, patronlar da esnaf da. Her ne kadar sayıları iyice azalsa da Beyoğlu’na gezmeye gelenler de var tabii. “Civarda hukuk büroları çok olduğu için avukat müşterilerimiz çok fazla, ayrıca muhasebeciler ve reklamcılar da en sık gelen meslek gruplarından” diyor Engin Aydoğan.

Eskiden yabancı müşterileri de çok olurmuş Armada’nın. Ama Beyoğlu’nda özellikle Avrupalı turist neredeyse hiç yok artık. Gelenlere de hizmette kusur edilmiyor. “Yabancılara menüden sipariş vermek yerine gördükleri yemekleri seçip almak daha cazip geliyor. Menüden sipariş verince ne geleceğini bilmiyorlar çünkü. Yabancılar genellikle hepsinden azar azar almayı tercih ediyor, doymaktan ziyade tatmak istiyorlar. Onlara özel karışık tabaklar hazırlıyoruz.”

Engin Aydoğan’ın çocukluğu Beyoğlu’nda geçmiş. Sadece babasının dükkânından dolayı değil, aynı zamanda okulu da buradaymış. Beyoğlu Tarhan Koleji’nde okumuş. Ardından da üniversitede turizm bölümünü bitirmiş. Başka bir iş yapmayı düşünmemiş, babasının işini devam ettirmeyi tercih etmiş. İşini çok seviyor ve tercihinden dolayı hiç pişmanlık duymuyor Engin Aydoğan.

“Kiralar arttıkça mekânlar el değiştiriyor Beyoğlu’nda. Müşteri kitlesi sağlam olanlar devam etmeye çalışıyor. Biz de 1992’den bu yana ayaktayız, umarım böyle devam eder” diyerek endişelerini dile getiriyor bu arada.

Restorandaki yemekler arasından Engin Bey’in favorisi dolmalar ve balık çeşitleri. Mevsiminde balık bulmak da mümkün Armada’da. Üstelik ızgara, tava, fırın hepsini yapıyorlar. Balık mevsimi bitince de somon başlıyor.

Usta çırak ilişkisi devam ediyor
Restoranda 12 kişi çalışıyor, mutfakta bir aşçı, üç de yardımcısı var. Açıldığından beri Armada’nın mutfağındaki üçüncü aşçı ama hepsi birbirinin çırağı olduğu için lezzet hiç değişmiyor.

armada3

Saat 11’de servise hazır oluyor yemekler. Akşam 21:30’a kadar açık restoran. En yoğun zaman tabii ki öğlen saatleri. Akşama kadar yemek çıkıyor, azalan yemekler takviye ediliyor. Haftanın yedi günü açık Armada Restaurant.

Lezzetli yemek yapan her eski restoran gibi müdavimleri, açıldığı ilk günden bu yana gelen müşterileri var Armada’nın. Özellikle Beyoğlu civarındaki okullarda okuyanlar, öğrenciliği burada geçenler mezun olduktan sonra mutlaka arada bir uğrayıp yemek yiyorlarmış. Beyoğlu yıllar içinde çok değişmiş olsa da değişmeyen mekânları, lezzetleri bulmanın, anıları yaşatmanın keyfini çıkararak…

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.