Japon sokak lezzetleri

13 Mayıs 2019

Japon mutfağı her ne kadar Çin’den etkilenmiş olsa da, kendine özgün tarzını yaratmayı ve köklü geleneklerini mutfağa yansıtmayı başarmış. Pek çok kaynak Japonların sağlıklı ve uzun yaşamalarını yeme alışkanlıklarına bağlıyor. Japon mutfağındaki birçok yemek doğaya olan bağlılıklarınının göstergesi. Japonya günümüzde hâlâ geleneksel yeme alışkanlıklarını koruyan ülkelerden biri. Ve tüm bu özellikler sokak lezzetlerine de yansıyor…

Miso Çorbası
Miso adı verilen, ezilmiş soya fasulyesi macununun sıcak su ile karıştırılması ile hazırlanan miso çorbası, sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde yan yemek olarak yeniyor. En sevilen çorbalar arasında yer alan miso çorbası, Japonya’da günde üç öğün içilebiliyor.

Senbei
Pirinçten yapılmış kurabiyeler klasik Japon sokak lezzetlerinden biri. Çeşitli şekil ve boyutlarda ve genellikle tuzlu oluyor ama tatlısı da var. Japonlar özellikle yeşil çayın yanında yemeyi ve misafirlerine ikram etmeyi çok seviyorlar. Marketlerde ve dükkânlarda ambalajlı satılıyor, sokak tezgâhlarından açık olarak da alınabiliyor.

Gyoza
Bizim mantımıza benzeyen gyoza, hamurun ızgarada kızartılması ile yapılır. İçinde bol sarımsak, çeşitli sebzeler ve et bulunur. Aslında Japonya genelinde çok popüler olmuş bir Çin yemeğidir.

japonya-sokak-lezzetleri1

Onigiri (Pirinç Topları)
Japon mutfağının olmazsa olmazı pirinçten yapılan ve onigri denilen pirinç topları ya da pirinç köftesine, yiyecek satan tezgâhların çoğunda rastlanıyor. Suyla şekillendirilen pirincin içine çeşitli deniz mahsulleri konuluyor.

Takoyaki (Ahtapot Topları)
Japonya’nın bu en popüler sokak yemeği, zengin aromasından aldığı kokusuyla herkesi kendisine çekiyor. Kısaca ahtapot topları olarak adlandırabileceğimiz bu leziz yemek; yeşil soğan, salamura zencefil, yağ ve un ile ahtapotun bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Üzerine biraz mayonez de konuluyor.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.