Osmanlı Sarayı’ndan özel bir et yemeği: Zırbaç

23 Nisan 2019

Dünyanın ilk ve tek canlı tarih ve diorama müzesi Hisart’ın kurucusu ve Çuhadaroğlu Şirketler grubu ceo’su Nejat Çuhadaroğlu ile mutfağa girdik ve Osmanlı saray mutfağının sevilen et yemeği zırbaçı hazırladık.

Fotoğraflar: ALTAN AYKAN

Malzemeler
1 kg kuzu eti (kemiksiz)
1 bardak su
1/2 kg arpacık soğan
1 çay kaşığı tarçın
2 adet tarçın çubuğu
1 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı bal
100 gr badem tozu
10 adet tane karabiber veya darulfülfül
1 çay kaşığı damla sakızı (dövülmüş)
1/2 çay bardağı sirke
1 çay kaşığı kişniş tozu
1 avuç kuru erik
1 çay kaşığı safran

cuhadaroglu1

  • İri kuşbaşı doğranmış etleri iyice yıkayın. Derin tavada önce etleri mühürleyin, sonra altını kısarak suyunu çekmesini sağlayın.
  • Tuz, tarçın ve tarçın çubuğunu ete katın ve iyice karıştırın. Arpacık soğan ekleyerek 3-4 dakika daha kavurun.
  • Uzun süre pişireceğiniz tencerede 1 bardak su ile en az 2 saat kısık ateşte et yumuşayana kadar bekleyin.
  • Sırasıyla karabiber, kişniş, dövülmüş damla sakızı, safran ve kuru erik ekleyin.
  • Son aşamada diğer yanda sirke, bal ve şekeri karıştırıp 2 saatin sonunda tencereye ekleyin. 2 taşım daha kaynatın. Üstüne file badem serpebilirsiniz.

Nejat Çuhadaroğlu

Ressam bir anne ve yüksek mimar bir babanın oğlu olarak, ilkokulda ders sırasında defterlerinin arkasına yaptığı karakalem karikatürler ile önce öğretmenlerinin dikkatini çekmeyi başardı. Küçük yaşlarda başlayan resim, heykel ve maket yapma tutkusu yıllar içinde profesyonel bir uğraşa dönüştü. Bu konudaki yetenek ve bilgisini daha da geliştirerek, tarihi savaş ve olaylarla ilgili diaromalar yapmaya başladı. Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nun CEO’su Necdet Çuhadaroğlu, tamamen kendi atölyesinde ürettiği maketleri ve koleksiyonunda yer alan antika eserleri, bir müze oluşturacak sayıya ulaşınca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı onayla Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ni kurdu. Böylece önemli hayallerinden birini gerçekleştiren Çuhadaroğlu, işten arta kalan tüm vaktini okuyarak ve araştırarak geçiriyor. Bir de tabii hobi olarak başladığı, şimdi ise profesyonel bir uğraş haline getirdiği koleksiyonculuk ve müzecilik faaliyetleri var. Nejdet Çuhadaroğlu, Osmanlı sarayına ait bir et yemeği olan zırbaçı hazırlayarak, mutfak konusunda da ne kadar yetenekli olduğunu kanıtladı.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.