Polonya mutfağı

27 Mayıs 2019

Polonya mutfağında coğrafi konumu gereği Rusya, Almanya, Avusturya, Yahudi, Fransız ve Litvanya etkileri görülüyor. Geleneksel mutfak kültürünün temellerinin değişmediği ama aynı zamanda yeniliklere oldukça açık bir mutfak var karşımızda. Çorba mutfağın baş tacı olsa da et yemekleri de vazgeçilmezler arasında…

Polonya mutfağı için, birçok kültürün etkisiyle özenle oluşturulan asırlık mutfak gelenekleri ve ülkenin belirli bölgeleri için tipik yöresel mutfağın şekillendirme sürecidir diyebiliriz. Bu çeşitliliğin temeli, devlet sınırlarının sık sık değişiklikleri, göç ya da komşu devletlerin etkileri gibi Polonya’nın çalkantılı geçmişiydi. Dinamik tarihin değişimi prizmasından bakıldığında Polonya gastronomisinde Rusya, Almanya, Avusturya, Yahudi, Fransız ve Litvanya etkileri görülebilir. Daha da önemlisi, geleneksel mutfak kültürünün temelleri değişmedi, aksine günümüzde her bölgenin meşhur olan yeni tatları, yemek tarifleri ve baharatları ile zenginleştirildi.

p1

Tipik Polonya öğle yemeği çorba, ana yemek ve tatlıdan oluşur, fakat bu ilk öğün Polonyalılar için oldukça önemlidir. İstatistiksel olarak, Polonyalılar yıllık olarak dünya rekorunu kırıp 100 litreden fazla çorba içiyor. Polonya’nın karakteristik çorbaları arasında sucuklu ve yumurtalı zurek (ekşili çorba), besleyici tavuk suyu, buğdaylı krupnik (arpa çorbası), lahana çorbası ve uluslararası ün kazanan yoğun tadı olan ve kırmızı renkli kaynatılmış pancar özünden oluşan borş çorbası. Çorbalara ilave olarak, Polonya’da sadece mutfak boyutu değil, aynı zamanda sembolik boyutu da olan geleneksel olarak yapılan buğday ekmeğinin önemli bir yeri var.

p2

Ana yemek genelde et yemeğinden veya hamur işinden oluşur. Polonya mutfağı, bölgesel kasapların ürünleri için verilen sayısız sertifikalarla kanıtlanan, dünya çapında takdir edilen et kalitesi, bolluğu ve çeşitliliği ile karakterize edilir. En popüler yemekler arasında kümes hayvanları, domuz ve dana etlerinin yanı sıra geyik etinden hazırlanan köfteler ve gulaştır. Hazırlanışı ve servisi yoğun ve karakteristik tadı olan biber, ardıç, turp ve muskat gibi farklı baharatlar kullanılır. Polonyalılar, şeflere göre mükemmel lezzeti elde etmek için tüm şartları yerine getirilmiş mevsimlik dana etine gitgide daha çok rağbet ediyor. Genelde et yemekleriyle birlikte, ılıman iklim ülkelerinin mutfakları için karakteristik olan patates veya diğer yumru bitkileri servis edilir. Hamur işi yemekleri arasında en meşhuru buğday hamurundan yapılan, içi lahana, mantar, patates veya beyaz peynirli pierogi (mantı)’dir.

p3

Polonya tatlıları arasında ballı zencefilli çörek, haşhaşlı kek, hafif cheesecakeler veya Polonya sulu elmalı kekleri bulunur. Bu kekler kuru üzüm, portakal kabuğu ve baharat ile pişirilir.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.