Sote ederken zıplatın

23 Nisan 2019

Sote etme, çok kızgın tavada yapılan basit ve zarif bir pişirme sanatıdır. Fransızca’da ‘saute’ sözcüğü zıplatılmış anlamına gelir. Tava, içine konan yiyeceği zıplatacak ya da cazırdatacak kadar kızgın olmalıdır.

  • Pişirme işlemine başlamadan önce tüm malzemeyi eksiksiz hazırlayıp doğrayın. Sote edeceğiniz yiyeceklerin kurulanmış olduğundan emin olun.
  • Yapışmaz tava kullanmayın. Kullandığınız tava geniş olmalı, çünkü tava çok dolarsa yiyeceğin ateşle teması azalır ve bu da nemlenmeyi artırarak karamelize olmasını engeller.
  • Tavayı yağ koymadan, bir-iki damla su koyduğunuzda cazırdayacak sıcaklığa gelene kadar kızdırın.
  • Tavaya az miktarda sıvı yağ ya da tereyağı koyup kızdırmaya devam edin. İçine küçük bir soğan parçası atarak tavanın yeteri kadar kızıp kızmadığını anlayabilirsiniz. Soğan zıplarsa hazır demektir.

sote-ederken-ziplatin1

  • Kurulanmış yiyeceği tavaya koyun ve tavayı hızlı bir şekilde hareket ettirin. En geç pişenler havuç benzeri kök sebzelerdir. Mantar, karides, deniz tarağı ve kum midyesini daha geç koyun ki lastik gibi olmasınlar.
  • Yiyeceği spatulayla değil, zıplatarak çevirmek daha iyidir. Zıplatarak çevirmede aynı anda daha çok yiyecek tersyüz edildiği için yiyeceklerin daha eşit şekilde pişmesi sağlanır.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.