Thomas Müller’in evinde barbekü partisi

24 Nisan 2019

Thomas Müller, Fc Bayern’in yıldızı ama mükemmel bir futbolcu olmanın çok ötesinde… Şakacı, doğal ve sevilen birisi… Müller ile doğum yeri olan Pahl’de bisiklete bindik, ilk futbol kulübünü ziyaret ettik, ailesi ve başarısı hakkında konuştuk ve barbekü yaptık…

Sürekli gülümsemesi, doğal kişiliği, biraz muzipçe görüntüsü, futbol oynamak için buradan taşınan, ama dünya çapında bir oyuncu olarak geri dönen Pähl’li bu adama gerçekten otantik ve rahat bir hava veriyor.

Eski bisikleti şaşırtıcı dercede çabuk hızlanıyor. Zincir adeta inliyor ve yayaların yanından, sanki rakip takımın oyuncularını geçer gibi geçiyor. Durdurmak ise sadece bir faul ile mümkün- ya da Blaumann’daki ustanın yaptığı gibi “Hey Thomas“ diye bağırarak. Sadece “Thomas“, Thomas Müller’e memleketinde böyle deniyor. Thomas Müller fenomenini tanımlamak için, kupalar ve şampiyonluklar yeterli değil. İlk kulübüne bir ziyaret yapmakta fayda var. TSV Pähl kulübünde Thomas gençler takımında bir sezonda 120 gol atmıştı. TSV’nin eski kulüp binasında, futbol dünyasının şaşaasını değil Bavyera’nın geleneksel rahatlığını buluyoruz. Giriş merdiveninin basamaklarında aniden Thomas Müller beliriyor ve sempatik gülüşüyle “Ben Thomas” diye sesleniyor. 1.86’lık boyuyla, televizyonda olduğundan daha uzun görünüyor. Eski kulüp binasında zaman durmuş gibi görünüyor. Rustik meşe tarzında geleneksel ahşap paneller, eski bir televizyon dizisi olan ‘Klimbim’ görselleriyle kaplı üç eski sakız otomatı, içinde kupaların bulunduğu bir vitrin…

muller2

Burada senin eski külübündeyiz. Bu yerde hangi anıların canlanıyor?
Tabii ki burada sıkça bulundum. Henüz dört yaşındayken başladım. Burada her yerde benim büyük fotoğraflarımın asılı olacağı düşünülebir, halbuki sadece bir takım fotoğrafında görünüyorum, o kadar.

Genç takımdaki ilk başarılarından sonra, Bundesliga’da profesyonel olmak istediğini mi söyledin?
A-genç takımında futbolcu olmanın Bayern Münih’te oynamaya yeteceğini düşünmüyordum. Sadece her zaman bir sonraki yıla gelmek istiyordum. İlk olarak U19/U20- gençler milli takımında buraya geçiş yapacak olanlardan biri olduğumu anladım, gol atabilen bir kişi olarak. Burada profesyonel futbola giden yolu görebildim.

Barbekü yapmayı sever misin?
Eskiden de evde ya da arkadaşlarda sıkça barbekü yapardık. O zamandan beri pek bir şey değişmedi. Yani bu arada iyi bir futbol da izlenebilir, tabii kendin oynamak zorunda değilsen (gülüyor).

Kömürlü barbekü mü tercih edersin yoksa gazlı ya da elektrikli mi?
İlk tercihim her zaman kömürlü, burada olduğu gibi (maşayla barbeküyü gösteriyor). Böyle bir barbeküyle bazen, eşimin atlarının bulunduğu at çiftliğinde de barbekü yapıyoruz. Evde, Lisa’nın bana hediye ettiği gazlı bir barbeküm daha var. Bu inanılmaz derecede pratik ve gerçekten keyif veriyor. Gerektiğinde bütün futbol takımını doyurabiliyorsun…

Aile ve arkadaşlar senin için ne kadar önemli?
Çok önemli. Etrafımda insanlara ihtiyaç duyuyorum, güvenebileceğim ve birlikte olmaktan zevk aldığım insanlara. Bugün bu barbekü partisinde olduğu gibi mükemmel bir şey.

Yani tipik bir aile adamısın?
Ben böyle büyüdüm, başka türlüsünü görmedim. Noel ve Paskalya bizim için her zaman aile bayramlarıydı, bazen anneanne davet ederdi, bazen de büyükbabamız ve babaannemiz.

Onlar sana neler verdi?
Her zaman düşündüğüm bir hikâye var: Erkek kardeşimle ben çocukken yanlarına yemeğe gittiğimizde, dirseklerimizi masaya dayamayı severdik ve her zaman işaret parmağımız havadaydı. Bize söyledikleri şey şuydu: Dirseklerinizi masadan çekin! Şimdi bir bankta oturduğum zaman, masa üzerindeki dirseklerimizi hatırlıyor ve gülümseyerek babaannemi düşünüyorum.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.