Yatakta güç veren yemekler

13 Nisan 2019

Her toplumda olduğu gibi Osmanlı’da da seks çok önemliydi. Özellikle haremde onlarca cariyesi olan padişahlar, birden fazla eşi olan paşalar ve beyler için, cinsel gücü artıran yemeklerin ayrı bir yeri vardı. İşte Osmanlı mutfağından afrodizyak tarifler…

Yazı: MEHMET YAŞİN

Erkeklerin sekse olan düşkünlükleri, dünya mutfaklarının biçimlenmesinde önemli rol oynamıştır. Seks arzusunu kamçıladığına inanılan malzemeler, her zaman mutfakların en pahalı ve en gözde yiyecekleri arasında yer almıştır. Sonsuz bir seks gücüne sahip olmak isteyen erkekler yüzünden doğada birçok hayvanın nesli, tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Gergedan boynuzları, su aygırı penisleri, köpekbalığı yüzgeçleri, kaplan testisleri, kurbağa derisi, tahtakurusu, İspanyol sineği, deniz kabukluları erkeklerin yatak başarısı için kullanılmıştır.

Seks her toplumda olduğu gibi Osmanlı’da da çok önemlidir. Özellikle haremde onlarca cariyesi olan padişahlar, üç-dört karısı olan paşalar, beyler, mahalle zamparaları hep kuvvet macunlarının, seksi artırıcı yemeklerin peşine düştüler. Onun için aşçılar seks gücünü artıracak yemek yapma telaşına kapıldılar.

Size Muhammed bin Mahmud Şirvani’nin 15. yüzyılda yazdığı kitaptan, yatakta performansı artıran bir demet yemek tarifi sunacağım. Denemenizi öneririm, belki işe yarayabilir.

Lebeniye Aşı

Et, uygun şekilde doğranarak parçalara ayrılır. Biraz tuz eklenerek sıcak suda kaynatılır. Suyu azalıp, yağı çıkmaya başladığında doğranmış pırasa ve soğan çömleğe bırakılır. Patlıcanın kabuğu soyulup dört parçaya ayrılır, kaynatılıp acı suyu çıkartılır. Çömlekteki malzemenin üstüne ilave edilir. Üzerine biraz dövülmüş kuru kişniş, kimyon, mastika, tarçın kabuğu ve nane konur. Malzemeler tamamen pişinceye kadar kaynatılır. Daha sonra biraz su ile çalkalanmış yoğurt çömleğe dökülür. Kor üstünde kıvama gelinceye kadar bekletilir. Biraz dinlendirdikten sonra sofraya konur.

Ferringiye Aşı

Et ufak ufak doğranır. Kuyruk yağında kızarıncaya kadar kavrulur. Üzerine az tuz ve tarçın, gerektiği kadar su eklenerek kaynatılır. Suyun üstünde biriken köpük alınır. Et tamamen pişince üstüne biraz dövülmüş kuru kişniş katılır. Gerektiği kadar yeni buğday temizlenip, bir-iki kere yıkandıktan sonra çömleğe, malzemelerin üstüne bırakılır. Koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Kor üstünde kıvama gelene kadar bekletildikten sonra, üstüne birazdövülmüş tarçın, kimyon ekilir, biraz da kuyruk yağı konarak dinlendirilir.

Ruhamiye Aşı

Çömleğe süt konur, gerektiği kadar pirinç eklenir ve süt kıvama gelinceye kadar kaynatılır. Daha sonra kıyılmış siyah et ve baharatla fındık büyüklüğünde köfteler yapılır. Bu köfteler kuyruk yağında kızartılır. Çömlekteki malzemenin üstüne eklenir. Üzerine biraz tarçın serpildikten sonra bir süre kıvama gelinceye kadar bekletilip, sofraya konur.

Soğan Kalyesi

Ufak doğranmış yağlı et, taze kuyruk yağında kızarana kadar kavrulur. Üzerine az tuzla yeterince sıcak su konur. Biraz yaş kişniş yaprağı, tarçın kabuğu eklenir. Kaynatılıp köpüğü alınır. Çömlekteki su azalınca etin yarısı kadar ak soğan dörder parçaya bölünüp, çömleğe bırakılır. Üzerine biraz dövülmüş tarçın, kuru kişniş, biber, kimyon, mastika eklenir. Biraz limon suyu ve sirke konur. Kor üstünde kıvama gelinceye kadar bırakılır.

Kuru Hurma Asidesi

600 dirhem* çekirdeksiz hurma, 450 dirhem su ile tencereye konur. Kısık ateşte suyu bitip, hurmalar pişinceye kadar kaynatılır. Sonra üzerine 150 dirhem su konup, biraz daha kaynatılır, ateşten indirilir. Hurmalar elle ovulur, elekten süzülür, tencereye konup kısık ateş üstüne bırakılır. 225 dirhem ak şeker unu, 150 dirhem süzme bal ve yarım dirhem safran, gereğince has ekmeğin içi, 100 dirhem susam yağı, 38 dirhem kabuğu çıkmış ceviz içi iyice karıştırıldıktan sonra tencereye malzemelerin üstüne ilave edilir. Piştikten sonra tabağa alınır, üstüne kabuğu soyulmuş badem ve fıstık eklenir.

(*) Bir dirhem 3.2 kg’dir. Kuru hurma asidesi, Osmanlı saray mutfağında halka verilen büyük ziyafetler için pişirildiğinden, kullanılan malzemelerin ölçüleri oldukça fazladır.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.