25 yılda nereden nereye

15 Eylül 2015

4 Haziran 1989, Polonya Halk Cumhuriyeti ile birlikte komünizmin sona ermesini ve Polonya’da ekonomik-siyasal değişimlerin başlangıcını simgeleyen bir tarih. ‘Yuvarlak Masa Müzakereleri’ olarak adlandırılan görüşmelere hükümet ve muhalefet kanadından yüzlerce temsilci katılıyor. Toplantılarda yapılacak temel dönüşümlerin uzunca bir listesi yapılıyor. Hükümet kanadı; politik gruplar oluşturulması ve etkin hale getirilmesini; ‘Dayanışma (Solidarnosc) Kanadı’nın mahkemelerin bağımsızlığı, meslek sendikalarının yasal hale getirilmesi, fikir özgürlüğü ve sansürün tamamen kaldırılması taleplerini kabul ediyor. Muhalifler kitle iletişim araçlarından seslerini duyurma olanağı kazanıyor ve iktidarın demokratik yollarla seçimi ile serbest piyasanın bağımsız olarak işleyişi konularında iki taraf da anlaşıyor.

Müzakerelere katılanlar oluşturulacak senato, cumhurbaşkanlığı ve serbest parlamento seçimleri konusunda uzlaşıyor. Ve Polonya’yı temelden değiştirecek kararlar hükümet ve muhalefetin ortak çalışmalarıyla ‘Yuvarlak Masa Anlaşması’ ile sonlandırılıyor.

Ek bilgi: Polonya Et Derneği inisiyatifi; taze, soğutulmuş veya dondurulmuş dana eti ve onunla yapılan ürünleri tanıtan ‘Avrupa’nın Tadına Bak’ adlı kampanyayı başlattı. Kampanya iki yıl boyunca Türkiye genelinde faaliyetlerini yürütecek.

Bu arada 23 yıl önce 1991’de Türkiye’de küçük ve büyük baş hayvan sayısı 63.535.611 iken, 2014 yılında 55.707.022 adede düştüğü ve 2013 yılında kırmızı et açığının 164 bin tona ulaştığı bilgisini de sizlerle paylaşmak istedim… (*)

Ekimde tekrar beraber olmak dileği ile…

(*) Türkiye İstatistik Kurumu

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.