Dünyanın en iyi restoranı…

3 Temmuz 2014

Dünyaca ünlü yemek dergilerinin editörleri, seçkin aşçılar, yemek yazarları, seyahat ve yemekseverlerden oluşan 936 kişilik jüri tarafından 2014 yılının en iyi restoranları seçildi. Ambiyans, lezzet, servis ve sunum açısından değerlendirilen ‘Dünyanın en iyi restoranı’ listesinde yer alan 50 restoran açıklandı. Beef&Fish sayfalarında tamamını görebileceğiniz listenin başında yine Noma yer alıyor.

Hamburgerin kökleri ile ilgili pek çok varsayım olduğunu biliyoruz. Varsayımların ortak noktası ise hamburgerin eğlence parkları, fuarlar, festivaller gibi herkesin ilgisini çeken yerlerden çıktığı düşüncesiydi. Ancak çıkış noktasında Cengiz Han’dan, Kubilay Han’a ve Rusya’dan Almanya ve Amerika’ya uzanan, uzun ve maceralı bir yolculuğunun olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyayı dolaşan ve modern hamburgerin doğuşuna uzanan, mutfak tarihinin en büyük yeniliklerinin yer aldığı süreç ve hamburgerin ilginç hikâyesi… Adana Kebap’ın ustası; “Öncelikle erkek kuzu eti kullanılmalı ve içine konulan kuyruk yağının da erkek kuzudan olması gerekiyor. Adana tabiriyle ‘şerbetli kuyruk’ denir buna. Kestiğiniz zaman cam bardak gibi parlar. Onunla yapılan kebap bulgur gibi dağılır, lezzeti olur” diyor Hasan Kolcuoğlu Adana kebabını tarif ederken…

UNESCO tarafından dünyada şu ana kadar ‘Dünya Gastronomi Şehri’ olarak aday gösterilen dört şehirden birisi Hatay. Antakya’dan Hatay’a tarihi, özellikleri ve günümüze değin taşınan lezzetli ve doyumsuz mutfağı… Ne temizlemesi yorar sizi ne de pişirmesi. Yapısıyla her tür pişirmeye uygun, tadı ve lezzetiyle tezgâhlarımızın yeni yeni tanımaya başladığı Minakop’u bu sayıda biraz daha yakından tanıyacağız.

Balık etini daha da yumuşatıp, lezzet kazandırmak için pişirmeden önce belirli bir süre beklettiğimiz karışım. Ve bazen yanlış kullandığımız bir deyim; ‘marine etmek’. Marine etmenin incelikleri ve kullanabileceğiniz malzemeler.

Japon mutfağının en ünlülerinden suşi ve yakitori’nin, etap etap yapılışı ve Japon sokak lezzetleri ile ünlü şeflerden sizin de rahatlıkla yapabileceğiniz ‘şeflerin favori’ yemeklerini zevkle okuyacaksınız.

O kendisini ‘şikemperver’ olarak tanımlasa da günümüzün en önemli en sempatik ‘gurme’lerinden Mehmet Yaşin sizin için ‘Gitti, Yedi ve Yazdı’; ‘Baldırı ısırmak ister misiniz?’

Ağustos ayında tekrar görüşmek dileği ile…

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.