Müşterilerin restoran seçim kriterleri

9 Aralık 2015

Günümüzde restoranların başarılı pazarlama stratejileri geliştirebilmeleri için, müşterilerin restoran tercihlerini etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmaları oldukça önemli.

Müşterilerin taleplerini anlamak ve bu talepleri en hızlı ve en iyi şekilde karşılamak, artık restoranların olmazsa olmazlarının başında geliyor…

Yapılan araştırmalar restoran seçimini etkileyen en önemli beş faktörün; yemek kalitesi, yemek çeşitliliği, fiyat, atmosfer ve konum olduğunu belirlemiş.

Tüketiciler çok sayıda alternatif restoran arasından hemen hemen eşit derecede ürün ve hizmet sunan birkaç restorandan oluşan bir restoran seti oluşturmaktalar. Bu restoranlar arasında yemek kalitesi, yemek çeşitliliği ve fiyat açısından çok büyük fark olmayacağından tüketici, restoran seti içindeki bir restoranı seçme kararını çoğunlukla imaj ve atmosfer üzerinden vermekte.

Yemek kalitesi ve çeşitliliğin en önemli faktörler olarak görülmesine karşın, nihai kararın verilmesinde daha az önemde ki faktörlerin (atmosfer gibi) etkili olabileceği ileri sürülmekte.

Araştırmalarda; ‘Restoran özellikleri’nde en belirleyici unsur atmosfer olurken; bunu restorana duyulan güven ve restoranın bilinirlik, temizlik, bölge, rahatlık, kalabalık olmama ve çalışma saatleri takip etmiş. İkinci derecede önemli faktör  ‘Yiyecek ve İçecekler’ de ise belirleyici unsur; yiyeceklerin kalitesi ve menü çeşitliliği olmuş. ‘Hizmetler’ faktöründe çalışanların davranışları ve servis hızı en yüksek faktör olurken, son olarak ‘Parasal Değer’ faktöründe fiyat ve ödenen paranın karşılığını alma en belirleyici unsur olarak ortaya çıkmış.

Müşterilerin gelir düzeyi ve restorana gitme sıklığı arttıkça; çalışanlarının davranışları, bilgi düzeyleri, servis gibi yemek dışı hizmetlerin restoran seçimini etkilediği tespit edilmiş.  

Bu sonuçlar, restoranların müşterileri için yaratacakları olumlu atmosferin yanı sıra sunacakları hizmetlerle de memnuniyet düzeylerini ve tekrar gelme isteklerini arttırabileceğini göstermekte.

Sadece beslenme ihtiyacımızı değil aynı zamanda iyi vakit geçirme, rahatlama ve sosyalleşe gibi ihtiyaçlarımızı da karşılayan restoranlar; yoğun rekabet ortamında varlıklarını devam ettirme ve kalıcı olmaya çalışıyor. Bu rekabetten galip çıkmak isteyen işletmeler öncelikle değişen talepleri anlamak ve bu talepleri en iyi ve en hızlı şekilde karşılamak durumunda.

Araştırmalardan görüleceği üzere bir restoran için artık iyi bir mutfak veya iyi bir menü tek başına yeterli değil. Ölçeği ne olursa olsun restoranların da kalıcı olabilmeleri için iyi bir mutfağın ötesinde profesyonel bir işletme gibi yönetilmeleri gerekiyor.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.