Döküm tava ve tencereler nasıl temizlenir?

4 Nisan 2021

Dökme demir mutfak ekipmanlarının köklü bir geçmişi vardır. Asya’da, özellikle Çin, Hindistan, Kore ve Japonya’da sıkça kullanılırdı. 20. yüzyılın ilk yarısında, dökme demir tencere özellikle ev hanımları arasında çok popülerdi. İlerleyen yıllarda emaye ve teflon kaplamalar piyasaya sürülünce dökme demir gözden düştü. Gastronomi kültürünün gelişmesiyle döküm tencere ve tavaların popülaritesinin yeniden canlandığını görüyoruz.

Döküm tava ve tencereler neredeyse yok edilemez ve kötü kullanılmadığı sürece çok uzun yıllar kullanılabilir. Özellikle kırmızı/beyaz et ve balıkları pişirmek için güzel bir araç olan döküm tavaların temizlenmesi, her pişirmede iyi performans göstermesi ve uzun ömürlü olması için önemli bir husus.

HER KULLANIMDAN SONRA DÖKME DEMİR TAVAYI TEMİZLEYİN

Hala sıcak olan tavanın iç yüzeyini kağıt havluyla silin ve fazla yiyecek ve yağı temizleyin. Yiyecek kalıntılarını gidermek için sıcak akan su altında metal olmayan fırça veya aşındırıcı olmayan bir ovalama aparatıyla yıkayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HER TEMİZLİKTEN SONRA HAFİFÇE YAĞLAYIN

Tavayı iyice kurutun ardından tüm nem buharlaşana kadar orta-düşük ısıda ısıtın. Tavaya 1 çay kaşığı yağ ekleyin ve iç yüzeyini yağla hafifçe kaplamak için kağıt havlu kullanın. Koyu ve pürüzsüz görünene ve yağ kalıntısı kalmayana kadar yağlı kağıt havlularla yüzeyi silmeye devam edin. Tamamen soğumaya bıraktıktan sonra dolaba yerleştirebilirsiniz.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.