Et mühürleme yöntemi nedir? Nasıl yapılır?

4 Nisan 2021

Et söz konusu olduğunda en çok duyduğumuz kelimelerden biri ‘’mühürlemek’’ peki et mühürleme işlemi nedir? Nasıl yapılmalıdır? Gelin hep birlikte öğrenelim…

Mühürleme nedir?

Bifteklerinizin suyunu ve aromasını koruyabilmek için uygulanan mühürleme yöntemi, genellikle etin tavada pişirilmeden önce geçirildiği işlem olarak bilinmektedir. Ancak mühürleme yöntemi fırında pişirilmek istenen etlere de uygulanabilmektedir. Et mühürlerken çok yüksek sıcaklıklara ve ısının eşit dağılabileceği bir ortama ihtiyaç vardır ve bu kriterleri de ancak demir döküm tavalar ile sağlayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Mühürleme işlemi öncesinde et oda sıcaklığında olmalıdır. Kağıt havlu yardımıyla kurulanan et dilimlerinizin yüzeyini tuz ve karabiber ile ovarak marine edin. Bu sayede et, mühürleme işlemi sırasında suyunu bırakmayacak ve lezzetini içinde tutacaktır.

Etinizi, 10 dakika yağsız bir biçimde ısıttığınız kızgın döküm tavaya hızlıca bırakın. Bu sırada tavadan ses, duman veya koku çıkabilir. Bu şekilde 3-4 dakika arası beklenmeli sonra et ters çevrilerek aynı işlem diğer tarafına da uygulanmalıdır.

*Biftek gibi ince, küçük etler pişirilecekse her iki taraf için de 2şer dakika yeterli olacaktır. Mühürlenen etinizi servis etmeden önce pişirme süreniz kadar dinlendirmelisiniz. İşte dışı çıtır, içi sulu ve aromasından hiçbir şey kaybetmemiş lezzetli etiniz yemeye hazır!

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.