Hindi hakkında bilmeniz gerekenler

31 Temmuz 2018

Tereyağı ile Yağlamak
Hindinin tereyağı ile yağlanması iyi bir kızarmanın sağlanması içindir. Hindinin iç bölümlerinin lezzetini ya da nemini etkilemez. Çok sık yağlandığında fırın sıcaklığının kaybına neden olur ve hindinin pişme süresini uzatır. Bu nedenle yağlamanın, fırında pişirmenin son bir saatinde seyrek olarak yapılması daha iyi olacaktır.

Marine Etmek
Hindi zeytinyağı, sirke, limon suyu ve baharatlardan oluşan karışımda bekletildiğinde; asit ve yağ karışımı, baharatın hindi etine işlemesini sağlar. Az miktarda sirke ve limon suyu eti dirileştirir, çok miktarda asit ise lifli ve pürüzlü duruma getirir. Bu nedenle denge iyi sağlanmalıdır. Amerikan Gıda Güvenliği ve Denetimi Örgütü’ne göre hindi pişirilmeden önce, buzdolabında bu karışımda iki gün bekletilebilir. Ancak bekletilirken döndürülerek her tarafının karışımla teması sağlanmalıdır.

Nasıl Seçilir?
Markasız hindiler yerine markalı ve ambalajlı ürünler tercih edilmeli ve bütün gıdalarda olduğu gibi satın alırken son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Pişirileceği Kap
Hindi pişirilecek kap; hindi kaba konduğunda çevresinde 5–7.5 cm boşluk kalacak büyüklükte olmalıdır.

Fırının Sıcaklığı
Hindi pişirilecek fırının sıcaklığı 160 derecenin üzerinde olmalıdır. Bunun altındaki sıcaklıklarda pişirilmesi önerilmez. Eğer pişirme torbasında pişirilecekse, fırın sıcaklığı 178–180 dereceye ayarlanmalıdır.

Saklama
Pişirilmiş hindiden artanlar mümkün olduğunca kısa sürede buzdolabına konulmalı, yeniden yenileceği zaman iç sıcaklığı 70 derecenin üzerinde olacak biçimde ısıtılmalıdır.

Pişirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hindi pişirilirken dışarıdan yağ eklenmemesi uygundur. Çok gerekiyorsa katı yağ değil, sıvı yağ eklenerek pişirilmelidir. Hindinin çok yüksek sıcaklıktaki ızgara üstüne konulması veya aleve çok yakın tutularak pişirilmesi sırasında, sağlık açısından zararlı durumlar oluşabilir. Bu nedenle ızgara edilirken et yüzeyinin, sıcaklık kaynağından en az 15 cm uzakta olması gerekir.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.