Kitap Önerileri – Eylül

17 Eylül 2021

Yemek kültürü, tarifler, lezzetler…

Ortaçağ’da İslam Mutfağı / Yazar Lilia Zaouali

Kitap ne hakkında? İslam’ın ilk günlerinde Araplar neler yiyorlardı? Arap mutfağı Perslerden, Bizans’tan, Romalılardan, Çin’den, Hindistan’dan, Türklerden, irili ufaklı onlarca medeniyetten, toplumdan nasıl ve hangi boyutlarda etkilendi? Elimize yazılı olarak ulaşan binlerce Ortaçağ tarifinin akıbeti nedir? Lilia Zaouali benzeri soruların peşine düşerek sadece yemek tariflerinden oluşan bir kitap sunmakla kalmıyor, kapsayıcı bir tarih anlatısıyla dönemin yemek kültürü üzerine esaslı bir bilgi kaynağı da oluşturuyor.

Neden okunmalı? Avrupa mutfağına göre katbekat gelişmiş Ortaçağ Arap mutfağını daha yakından tanımak, hatta belki sofralarımıza misafir etmek için eşsiz bir kaynak.

Fiyatı:  41 TL

Lezzetli Fransa Tarihi

Stephane Henaut – Jeni Mitchell

Kitap ne hakkında? Bu özel kitap en popüler Fransız yiyecek ve içecekleri hakkındaki gerçekler ile efsaneleri, Fransa tarihini şekillendiren belli başlı olaylarla ilişkilendirerek ele alıyor. Bu yenilikçi tarih kitabı aynı zamanda savaş, emperyalizm ve gelenek-yenilik çatışmasının bir toplumun beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkisine de ışık tutuyor. Yazarlara göre, Fransa’da yeme içme alışkanlıkları savaş ve devrim, veba ve işgal, buluşlar ve aydınlanmaya paralel olarak gelişti. Bu nedenle Fransa tarihini yiyecek ve içeceklerle birlikte öğrenmek son derece isabetli bir karar.

Neden okunmalı? Fransa tarihini okuyacak, hem Fransız mutfağını öğrenecek hem de bir Fransa turu atacaksınız.

Fiyatı: 45 TL

Afyon Mutfağından Dünya Mutfağına Lezzet Yolculuğu

Semen Öner

Kitap ne hakkında? Gelenekselle çağdaş mutfağı buluşturan bu yemek kitabını yazarın cümleleriyle anlatalım: “Bu kitapta yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış, hiç sofralardan eksik olmamış, elden düşmemiş tariflere yer verdim. Damıtılarak zamana karşı büyük zaferler kazanmış bu vazgeçilmez lezzetlerin bazılarını olduğu gibi size aktarmayı, bazılarını da biraz günümüz alışkanlıklarına uyarlamayı hedefledim. Afyon’un en temel lezzetleri ve tariflerinin hepimizin sofrasını sık sık kolayca taçlandırabilmesi için kendi yorumumu katmayı uygun buldum.”

Neden okunmalı?  Kitapta usta aşçılar ya da hiç mutfağa girmemişler için ayrıca vejetaryen ve vegan beslenmeye uygun onlarca özel tarif bir arada. Fiyatı: 60 TL

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.