Osmanlı hanımları mutfakta

7 Haziran 2014

Yazar: MERAL NAYMAN DEMİR
Kitap ne hakkında?
‘Osmanlı Hanımları Mutfakta’, 1880-1926 yılları arasında yayınlanmış Osmanlıca kadın dergilerindeki yemekle ilgili makalelerin derlemesinden oluşuyor. Makalelerin bir kısmı sofra düzeni, mutfak ve yemek kültürü, beslenme alışkanlıkları üzerine, bir kısmıysa yemek tarifleri içeriyor. İmparatorluğun son yıllarından cumhuriyetin ilk yıllarına, alaturkalıktan alafrangalığa geçerken sofra, mutfak, kadın, beslenme, yemeğe dair önemli bir çalışma. Kültür alanında Batı’ya yönelmiş, aşçılarla uşaklar tarafından hizmet edilmeye alışmış, ama artık bazı kararları kendi vermek isteyen, geleneksellikle modernlik arasında kalmış varlıklı bir kitlenin dünya görüşünü ve özlemlerini okuyacaksınız.

Neden okunmalı?
KİTAPTA YER ALAN MAKALELER, OSMANLI İMPARATORLUĞU’NDAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE GEÇİŞ DÖNEMİ SAYILABİLECEK 1880-1926 YILLARI ARASINDAKİ DÖNEM HAKKINDA DİKKATLİ OKUYUCUYA ÇOK ŞEY ÖĞRETİYOR.
Fiyatı: 22 TL

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.