Mantar kebabı

25 Temmuz 2018

Anneannenin tarifi – Mantar kebabı (4 kişilik)
Şükran Erkurt (53) Ev hanımı

Şükran Erkurt, 1962 doğumlu, evli ve üç çocuk annesi bir ev hanımı. Aşçı Çete Ali’nin gelini olarak tanınan Şükran Hanım, gençlerin yoğun çalışmaları nedeniyle bile olsa kolay ve hazır yemeklere yönelmesine çok kızdığını dile getiriyor. “Bizim mutfağımızda her türlü yemek var. Çok zahmetli yemeklerin yanında kısa sürede yapılabilen yemeklerimiz de mevcut. Hem pratik, hem sağlıklı,” diyen Şükran Hanım, özellikle bu konuda gençleri uyarıyor.

Malzemeler
750 gr kebaplık zırh kıyması (tuzu eklenmiş)
1 kg orta boy taze kültür mantarı
Kırmızı biber
Karabiber

anneanne1

Hazırlanışı:

Mantarların sap kısmı koparılmadan kesilir. Su içinde yarım saat bekletilerek temizlenmesi sağlanır. Bir iki kez sudan geçirilip süzülür. Kıyma iyice yoğrulur ve sıkılır. Kebap şişine, önce mantar, sonra ceviz büyüklüğünde kıyma saplanır. Harı geçmiş ateşte devamlı aynı yönde çevrilerek yüzleri yanmadan pişirilir. İnce pide ekmek arasına konularak, direkt şişten çekilerek ve üzerine maydanoz piyazı, kırmızı pul biber ve karabiber ilave edilerek yenir.

Not: Mantar kebabı, sadece baharda bir ay gibi kısa bir zaman diliminde bulunan kemeye alternatiftir. Yanında piyaz, yeşil salata ve ayran tavsiye edilir.

* ‘Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri’ kitabından.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.