Mutfaklardaki 4 çeşit tuz

24 Temmuz 2018

Tuz, vücudumuzun ihtiyacı olan sodyum ve klorür mineralleri içerir. Tuz konmamış bir yemeğin tadının yerinde olması ender görülen bir durumdur. Mutfaklarda yaygın kullanılan dört çeşit tuz var…

Sofra tuzu: Arzu edilmeyen mineraller içinden alınıp yüksek oranda rafine edilmiş tuz. İşlemden geçerken oluşan kayıpları telafi etmek için iyot ekleyerek güçlendirilebilir. Bazı markalarınkiler, topaklanmayı önlemek için ilave edilmiş ve ağızda metalik tat bırakabilen kalsiyum silikat içerir. Doğru ölçüm yapmayı sağladığı için hamur işlerinde ince tanelisi tercih edilir.

Koşer tuzu: Ortodoks Yahudi inancı uyarınca tuzlu su buharlaştırılarak elde edilen iri taneli tuz. Katkı maddesi içermez. İri taneli dokusu parmakla tutup yemeğe serpmeyi kolaylaştırır.

Deniz tuzu: Deniz suyu buharlaştırılarak elde edilen en keskin tada sahip tuzdur. Sofra ve koşer tuzundan daha pahalıdır; hem ince hem de iri tanelisi vardır. Çoğu çeşidi gri renklidir; pembe, kahverengi ve siyah çeşitleri de vardır.

Kaya tuzu: Grimtırak tonda, rafine edilmemiş iri kristal biçimindedir. Yemek için değildir; istiridye ve kum midyeleri genellikle bu tuzun üzerine yerleştirilerek sergilenir.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.