Mutfakta hayatta kalmanın yolları

18 Ağustos 2014

1- Menüyü hemen ezberleyin. Bu size işlerin yoğun olduğu saatlerde zaman kazandırır.

2- Hazırlık yapın. Erken gelip etrafı kolaçan edin; neyin nerede olduğunu öğrenin ve işlerin nasıl yürüdüğünü not edin. Mutfaktaki araçgerecin özelliklerini diğer çalışanlara tek tek sorup ayrıntısıyla öğrenin.

3- Mutfaktaki atmosferi kavrayın. Sakin mi, kaygısız mı anlayın ve buna uyum gösterin.

4- Kenarda boş boş dikilmeyin. İşiniz yoksa, bulaşıkçı dâhil kimin yardıma ihtiyacı olduğuna bakın.

5- Tezgâhınızı sürekli kontrol edin; faaliyet gösterdiğiniz alanı gözden geçirin ve işlerin azaldığı zaman aralıklarında her şeyin yerli yerinde ve tüm malzeme kaplarının dolu olduğundan emin olun. Mutfakta işler yoğunlaştığında sakinleşmek için soğuk hava odasına kaçacak ya da dondurucuya girecek vaktiniz olmayacak çünkü. Siparişler gelince, ihtiyacınız olan her şeyin mevcut olduğundan emin olmak için malzemeyi ve araç gereci tekrar kontrol edin.

6- Konsantre olun. Mümkün olduğu kadar az konuşup siparişlere odaklanın. Siparişler iletildikçe yüksek sesle tekrarlayın ve içinizden iki kez daha söyleyin.

7- Mutfağın yoğun saatleri insanı gayretli bir koşuşturma içine sokabilir ama böyle telaşlı anlarda arada bir olayın dışına çıkıp durumu sakin gözle değerlendirin.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.