Deniz mahsulleri cenneti: Midilli

21 Ocak 2019

Ada denildiğinde tatlı bir huzur kaplar insanın içini. Bir Yunan adası denildiğinde ise neşeli Akdeniz insanlarının, denizin bonkörlüğü ve uzo ile şenlendirdiği sofralar gelir akla. Deniz mahsullerini sevenler için Yunan adaları adeta bir cennettir… Midilli ise bu cennetin en güzel köşelerinden biri…

Yazı: ELİF PERÇİN POYRAZ

Adanın başkenti olan ve aynı zamanda limana ev sahipliği yapan Midilli (Mitilini) şehrinden dolayı dilimize Midilli Adası olarak geçmiş olsa da, adanın asıl adı Lesvos. Girit ve Eğriboğaz’dan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası. Ege adalarına kıyasla oldukça yeşil olduğu söylenebilir. Bu yeşilliğin yüzde 79’unu ve tüm ada alanının yüzde 28’ini oluşturan ise zeytin ağaçları. Adada 11 milyon zeytin ağacına karşılık 87 bin kişi yaşıyor; yani kişi başına düşen zeytin ağacı sayısı 126. Bu muhteşem istatistikten de anlaşılacağı üzere, Midilli Adası, Yunanistan’ın en çok zeytinyağı üreten bölgesi.

Midilli Adası’nın Yunan kültürüne bir başka katkısı ise uzo üretimi. Adanın güneyinde yer alan Plomari kasabası, Yunanistan’ın en büyük uzo üreticilerine ev sahipliği yapıyor. Uzo üretiminin merkezine gitmişken, yapımını görmek isteyenler için Barbayannis’in uzo üretim müzesi görülmeye değer.

Adanın resmi başkenti Mitilini olsa da, turizm başkenti kuzeyde yer alan eski liman şehri Molyvos. Bizanslılardan kalma bir kalenin yerleştiği tepenin eteklerine kurulmuş olan Molyvos, birbirinden güzel taş evleri, çiçeklerle kaplanmış sokakları, küçük meydanları ve neredeyse her yerinden görülebilen manzarası ile büyüleyici bir şehir. Bu güzellik, içinde yaşayan insanlara da yansımış; öyle ki bir şehirde herkes bu kadar güler yüzlü, sıcak ve yardımsever olabilir mi diye şaşırıyor insan.

Molyvos, küçük plajına rağmen konaklama ve yeme içme konusunda fazlaca seçenek sunuyor. Denize girmek için alternatif arayanlar adanın diğer liman bölgelerine veya koylarına gidebilirler. Kum plaj arayanlar için Petra, Anoxos, Erosos, Hrousos, Skala Kallonis ve Vatera, kuzey Ege’nin serin denizini sevenler için ise çakıllı plajları ile Eftalou, Xabelia, Drota ve Skala Sikamineas alternatif istikametler.

midilli1

Deniz Ürünleri Her Yerde

Doğanın cömertliği ile muhteşem koylara sahip olan Midilli Adası, zengin bir deniz mutfağına sahip. Bu mutfağın en popüler aktörleri şüphesiz sardalya, ahtapot, kalamar, karides ve uskumru. Deniz ürünleri sadece restoranların mutfağı ile sınırlı kalmıyor; evlerin mutfaklarında da önemli bir yeri var. Öyle ki balıkçılar sokak aralarında dolaşarak mahalle sakinlerine satış yapıyor. En çok tercih edilen ürünlerin başında ise ahtapot geliyor.

Yunan mutfağının lezzetini, Midilli Adası’nda neredeyse her restoranda yüksek kalitede bulabilirsiniz. Bu kalitenin standarda dönüşmüş olmasının en önemli nedeni ürünlerin taze olması ve hatta sadece taze ürün kullanma koşulu diyebiliriz. ‘Taverna’ olarak adlandırılan küçük sahil restoranları, bu mutfağın en güzel temsilcilerinden… Hiç kimsenin olmadığı, yaşlı bir adamın yemek hazırladığı ıssız bir sahil restoranında çok güzel yemekler yerseniz şaşırmayın. Sadece dikkat etmeniz gereken dışarısında bolca İngilizce yazıların olduğu restoranlar. Çünkü bu restoranlar turistlerin ihtiyaçlarına odaklanıp Yunan mutfağının güzelliğini ıskalayabiliyor…

Tropicana Restaurant

Büyük bir çınar ağacının yapraklarının örttüğü, etrafı birbirinden güzel evlerle çevrili küçük bir meydanda yer alıyor Tropicana. Gün batımında çınarın yapraklarının arasından süzülen ışıklar ve fondan gelen Rum müziği, meydanı bir masal sahnesine çevirirken Tropicana’nın yemekleri de eklendiğinde cennette hissediyor insan kendini. Tropicana, Taxia ve Yannis adında tatlı bir çift tarafından işletiliyor. Yemekler Yannis tarafından yapılıyor, servis ve işletme ise Taxia’da. Taxia, her müşteri ile tek tek ilgileniyor ve müşterileri evinde ağırlar gibi misafir ediyor. Bu karşı koyulmaz Akdeniz sıcaklığı nedeniyle tekrar tekrar gitmek istiyor insan bu restorana.

Yannis aynı zamanda bir çiftlik işletiyor ve restoranda kullandığı ürünlerin çoğunu orada üretiyor. Her yemekte bolca kullandığı zeytinyağı da kendi zeytin ağaçlarından. Mutfağa girdiğimde görüyorum ki taze ve mevsime özgü ürünlerle hazırlanan yemeklere bir de mutfakta keyifle çalışan bir ekip eklenmiş. Yemeklerin farkının nereden geldiği anlaşılıyor…

Biz masamızı deniz ürünlerinden sardalya, şarap soslu ahtapot, karides saganaki, kalamar tava ile şenlendirsek de mutfakta Tropicana’nın başka spesiyalleri olduğunu görüyorum: Yannis’in kendi çiftliğinde yetiştirdiği kuzuları kullanarak hazırladığı erik ve kuru kayısılı fırınlanmış kuzu. Bu yemeği, tercihini etten yana kullanacak olanlara tavsiye ederim. Tablo gibi görünen meydandaki masada geçirdiğim zaman sonrasında Tropicana’nın Midilli Adası tatilinin olmazsa olmazı olduğuna karar veriyorum.

midilli2

Octopus

Molyvos Limanı’nın en güzel köşesinde, denizin hemen yanında, balıkçı tekneleri eşliğinde, tadına doyulmaz deniz mahsulleri yemek için mükemmel bir seçim. Bir de bu yemek gün batımına denk gelirse, işte o zaman mutluluktan başınız dönebilir. Esas alanı mezeler ve deniz mahsulleri olmakla birlikte et ürünleri konusunda da oldukça başarılı bir restoran Octopus. Şarap sosunda ahtapot yemek için ise en uygun adreslerden biri.

Adonis

Skala Erossos’da deniz kenarında sıcak bir aile işletmesi Adonis. Meze ve taze deniz mahsullerinin yanı sıra fırında pişirdikleri kuzu ile de tanınıyorlar. İşletmecilerden Nikos’un müziğe ilgisi sayesinde yemek sırasında birbirinden güzel Yunan müzikleri dinleyebilirsiniz, en çok çaldıkları ise Yunanistan’ın uluslararası arenada tanınan sanatçılarından Dalaras…

Kalnterimi

Bir restoranın, hem yerlilerin hem de turistlerin bir numaralı tercihi olması pek rastlanan bir durum değildir ama rastlandığında Kalnterimi gibi efsanevi bir restoran olarak çıkar karşımıza. Mitilini şehrinin merkezinde, sahilde görünen kilisenin hemen arkasında yer alır. Kaldırımlara atılan masaların üzerinde birbirinden nefis deniz ürünleri, soğuk mezeler yiyebilirsiniz. Ahtapot ve kalamarın her çeşidinin denenmesi gereken bir adres.

midilli3

Eftalou Taverne

Eftalou koyunun serin suyunda yüzdükten sonra Eftalou restoranda taze deniz ürünleri ile mutluluğunuzu katlayabilirsiniz. Şef Manolis, adanın en iyi şeflerinden biri olarak biliniyor. Restoranın uzun ağaçlarla çevrili bahçesi ise ayrı bir huzur kaynağı.

Akrotiri

Vatera, adanın en iyi balıkçılık bölgesi olduğundan buradaki neredeyse tüm tavernalarda yüksek kalitede deniz ürünleri bulabilirsiniz. Akrotiri ise bunlardan sadece biri. Sahibi Dimitris aynı zamanda balıkçı olduğundan restoranda kullandığı ürünlerin çeşitliliği oldukça fazla. Taze ürünlerin yanı sıra lakerdası da oldukça güzel. Balık çorbası ve yengeçli makarnasını tatmak için bir gün önceden arayıp bildirmeniz gerekiyor.

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.