İyi Bir Hamburgerin Anatomisi

27 Nisan 2021

Fast Food kategorisinin kralı, 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi olan hamburger; evlerde de oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları var. Haydi gelin iyi bir hamburger için nelere dikkat etmeliyiz hep beraber inceleyelim.

  • Et Seçimi

Yüksek kalite etler kullanın. Örneğin kuzu ve dana etini karıştırarak daha lezzetli hamburger köfteleri elde edebilirsiniz. Hamburger köftesi yaparken yağlı ve yağsız et oranı %80 yağsız ve %20 yağlı et şeklinde olmalıdır.

  • Köfteyi Hazırlamak

Köfte harcını hazırlarken harcın içine katacağınız soğan, sarımsak ve baharatların oranları biraz daha fazla olmalı. Köfte harcını çok yoğurulmamalıdır. Ayrıca, kıymanın dinlenmesi ve toparlanması için buzdolabında dinlenmeye bırakmalısınız. Bu işlemi atlarsanız köfteniz tavada dağılacaktır. Hazırladığınız köfteleri hamburger ekmeğinden daha geniş hazırlamanız da çok önemlidir.

  • Köfteyi Pişirmek

Hamburger köftesini ızgaraya veya tavaya koymadan önce baş parmağınızla her birinin ortasına hafifçe bastırın. Bu sayede köftenin pişerken küçülmesini engelleyebilirsiniz. Köfteyi teflon ya da seramik yerine, döküm tavada pişirirseniz de hamburger köftesi daha lezzetli olacaktır. Tavayı yağ eklemeden bir süre ısıtın. Daha sonra ısınmış tavaya hamburger köftenizi ekleyerek spatula yardımıyla çevirin. Hamburger köftesini pişirirken sakın bastırmayın. Hamburger köftesini pişirirken 15 saniyede bir çevirirseniz içi daha iyi pişer.

  • Hamburger Ekmeğini Hazırlamak

Bir hamburgeri lezzetli kılan şey sadece köftesi değildir. Kullandığınız ekmek de en az köfte kadar önemlidir. Hamburger ekmeğinizi ısıtmakta son derece önemlidir. İster tavada ister fırında hamburger ekmeklerinizi ısıtın.

  • Peyniri Ne Zaman Eklenmeli?

Cheddar, hellim ve ya rokfor! Dilediğiniz favori peynirinizi tavada çevirdiğiniz köftelerin üzerine koyun ve erimesini bekleyin. Bu sayede peynir ve köftenin lezzetleri birbirine karışsın.

  • Yeşillikler Eklensin

Yeşilliklerinizin kararmaması ve solmaması için köfteyle temas ettirmeyin. Yerleştirirken de hamburgerin içinden taşacak şekilde yerleştirin ki hamburgeriniz zengin görünsün.

  • Soslarla Lezzet Katmak

İyi bir hamburgerde soslar çok önemlidir. Damak zevkinize göre hamburgere istediğiniz sosları ekleyebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken nokta hafif tatlı ve hafif ekşi sosu birleştirmeniz gerektiğidir. Sosun tadı köftenin lezzetini bastırmaması aynı zamanda sosun ıslaklığının tüm ekmeğe bulaşmaması için sosunuzu köftenin büyüklüğünde eklemeniz gerekecektir.

 

YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.