“Yılbaşında sağlıklı beslenmede kurallar uçup gider”

12 Ekim 2018

İlk olarak 4 yaşında podyuma çıktı. Ama profesyonel modelliğe başlayalı henüz 6 ay oldu. Halkla ilişkiler ve gazetecilik yüksek lisansı var. 24 yaşındaki Hırvatistanlı model Mia Zakula, 20 yıldır dans ediyor ve 15 farklı enstrüman çalıyor… Noel ve yılbaşı kutlamalarına çok önem veriyor… Kendi ülkesinin mutfağına çok düşkün olan Hırvatistanlı model Mia, Türk mutfağından da börek, simit ve salebe bayılıyor…

Fotoğraflar: Altan Aykan
Saç: Hakan Kıyançiçek
Makyaj: Gülşen Palacı
Mekân: Huxo
Model: Mia Zakula / Artroom Model Management
Kıyafetler: Bebe / Kolye ve Yüzük: Accessorize

mia2

Kıyafetler: Bebe / Bilezikler: Haane’le takı by Hande / Ayakkabı: Nine West

Kışa dair ne varsa çok seviyorum ama özellikle Noel ve yılbaşı benim için çok önemli. Ailem gibi gördüğüm yakın arkadaşlarımla birlikte kutlamayı tercih ediyorum. Sağlıklı ve dengeli besleniyorum, düzenli egzersiz yapıyorum. Ancak söz konusu Noel olunca, tüm sağlıklı beslenme ve egzersiz kuralları uçup gidiyor.” 

mia3

Kıyafetler: Bebe / Bilezikler: Accessorize

Türk yemeklerinin hepsini çok seviyorum ama özellikle börek, simit ve salebe bayılıyorum. Hırvatistan’da özellikle eski yerleşim bölgesinde, oldukça geniş bir restoran yelpazesi var. Genellikle yerel deniz ürünlerinden ve bazı et yemeklerinden oluşan benzer menülerle müşterilerini karşılıyorlar.” 

mia5

Dubrovnik mutfağının temel karakteristiğinde baharat kullanımı çok azdır ve doğallık çok önemlidir. Bu mutfak oldukça ünlüdür, çünkü geleneksel özelliklerini korumuştur ve sadece Dubrovnik’e özel birkaç yemek barındırır. Et ve sebze garnitürlerinin bir arada servis edildiği ‘zelena menestra’, ‘pasticada’ ve ‘dubrovacka rozata’ gibi yemekler yöreye özeldir.

mia4

Etek: Bebe / Yüzük: Haane’le takı by Hande / İç Çamaşırı: La Senza

Özellikle Slovenya’ya özgü ‘kulen’ (bir çeşit füme jambon), Dalmaçya’ya özgü ‘prsut’ (yine bir çeşit füme jambon), ‘zagorski struki’ (içinde peynir ve kaymak bulunan bir çeşit hamur işi) ve yine Slovenya’dan ‘fis paprikas’ dediğimiz baharatlı çorba… Bunlar Hırvatistan’a özgü en özel ve farklı lezzetler.

YORUM

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.